Viktor Žakelj je v imenu Protestantskega društva Primož Trubar županu izročil tudi jubilejno listino. Foto: MMC RTV SLO/ A. J.
Viktor Žakelj je v imenu Protestantskega društva Primož Trubar županu izročil tudi jubilejno listino. Foto: MMC RTV SLO/ A. J.
V spomin na sežiganje knjig 23. decembra 1600 so pred devetimi leti pred mestno hišo odkrili bronasto spominsko ploščo, ki mimoidoče vsak dan opomni, da je bila slovenska beseda preganjana. Foto: MMC RTV SLO/ A. J.

Pred ljubljansko mestno hišo je ob 409. obletnici požiga slovenskih protestantskih knjig potekala že 10. prireditev Vrnimo ljudem knjigo; po uvodnih pesmih iz Trubarjevega časa, ki jih je odpel Mešani pevski zbor KUD SCT, sta zbrane nagovorila župan Zoran Janković in predsednik Protestantskega društva Primož Trubar Viktor Žakelj.

V leto 2010 stopamo z velikimi načrti, je napovedal ljubljanski župan: v podhodu na Ribjem trgu bo vrata odprla Trubarjeva hiša literature, Ljubljana pa bo seveda tudi svetovna prestolnica knjige, kar bo med drugim zaznamoval izid novega štirinajstdnevnika.

Med seboj smo si bolj podobni kot različni
Viktor Žakelj je v svojem nagovoru poudaril predvsem, da namen današnjega dneva ni spodbujanje ideološke delitve na eno in drugo stran, ampak nasprotno, stremenje k prijaznejši družbi, ki "ne bo taka, kakršno je napovedoval Hobbes - Homo homini lupus -, ampak skupnost prijaznih sosedov, ki verujejo v skupno prihodnost".

Pred mestno hišo so se, poleg mimoidočih in gostov, ki so tja prišli prav zaradi dogodka, zbrali tudi šoloobvezni otroci, ki sta jih pričakala dva "Trubarja" oziroma mojster Janez iz okolice Bleda in njegov pomočnik, ob njima pa replika Gutenbergove ročne tiskarne, s katero sta mojstra tiskala pomnike na sežig protestantskih knjig in jih delila mimoidočim.