Milan Škrabec, zgodovinar in sociolog, na 360 straneh predstavlja slovenstvo na razglednicah, monografijo, ki v 643 reprodukcijah starih razglednic predstavlja podobe življenja na Slovenskem. Podrobneje so popisana leta slovenskega življenja v večnarodni državi Avstro-Ogrski, največ primerkov namreč izhaja iz obdobje od zadnjega desetletja 19. stoletja do let po koncu prve svetovne vojne. Objavljene razglednice so tako tudi dokumenti o srečevanju slovenskega nacionalnega gibanja z vedno bolj očitnim in agresivnim nacionalizmom med Italijani in Nemci, torej med v primerjavi s Slovenci politično in gospodarsko dominantnimi narodi.
Redke in dragocene dogodkovne razgledniceRazglednice, ki nam govorijo o zgoraj omenjenih pojavih, lahko imenujemo domoljubne, vendar pa temelj knjige predstavljajo razglednice, ki jih Škrabec opisuje kot dogodkovne. To pomeni, da so izhajale ob posebnih dogodkih in v nizkih nakladah, zato pa so tudi toliko bolj redke in dragocene. Pozornost je avtor namenil še eni posebni skupini razglednic. To so razglednice iz zamejstva, ki nam pripovedujejo tudi o spreminjanju etničnih meja slovenstva. Te razglednice so pogostoma dvojezične, ob tem pa Škrabec poudarja, da je želel v knjigo vključiti le tiste primerke, ki imajo vsaj en napis v slovenskem jeziku.
Komentarji o času, imenovanem zlata doba razglednic
Objavo reprodukcij razglednic dopolnjujejo komentarji, ki nas vpeljejo v 'skrivnosti' slovenske družbe in kulture v teh za zgodovino Slovencev, pa tudi celotne Evrope morda najbolj razburljivih desetletjih, ko se je odločalo o tem, kako bo videti politična slika moderne Evrope. Milan Škrabec nam tako predstavlja tudi nekatere ustanove, ki so oblikovale javno življenje Slovencev, seznani pa nas tudi z nekaterimi pomembnimi posamezniki. Eno poglavje Škrabec namenja zgolj izseljencem.
Milan Škrabec, ki se z zbiranjem razglednic ukvarja že 27 let, se tokrat javnosti ne predstavlja prvič. Kot avtor ali soavtor je sodeloval pri več razstavah in tudi pri publikacijah na temo starih razglednic Dežela ob Cerkniškem jezeru (1990), Vrhnika, prečuden kraj (1990), Narod naš dokaze hrani (2005) in Boj za meje po prvi svetovni vojni (2007).
P. B.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje