Teden kupovanja knjig po ugodnih cenah. Foto: RTV SLO
Teden kupovanja knjig po ugodnih cenah. Foto: RTV SLO
Slovenski dnevi knjige
Slovenski založniki opozarjajo na posledice morebitnega povišanja davka na knjige. Foto: RTV SLO
Peticijo za odpravo davka na knjige je podpisal tudi prevajalec Fausta Janko Moder. Foto: RTV SLO

Od 18. aprila je bilo v znamenju knjige v Ljubljani, Mariboru, Novem mestu in številnih drugih slovenskih krajih. Sicer pa so v petek lahko vsi slovenski knjigožeri izkusili "raj", ki vlada v Veliki Britaniji in v še nekaterih drugih evropskih državah. Na pobudo Foruma za kulturo in Strokovnega združenja založnikov in knjigotržcev Slovenije je namreč potekala akcija Petek, 21. april - dan brez DDV-ja za knjigo. Kot so sporočili iz založbe Sanje, ene od pobudnic akcije, so prodajalci založb, ki so se vključile v projekt, samo danes prodali več knjig kot v prejšnjih treh dneh skupaj.



Na nezavidljivem četrtem mestu v EU-ju
Več slovenskih založb je v četrtek že oblikovalo peticijo, s katero se zavzemajo, da bi vlada in parlament ničelno stopnjo davka na knjige uvrstila med svoje prednostne cilje. Že sedanja 8,5-odstotna stopnja davka na knjige Slovenijo uvršča med evropske države z močno obdavčenimi knjigami, saj so knjige "dražje" le v treh državah članicah Evropske unije. Za politiko neobdavčene knjige so se doslej že odločile Velika Britanija, Hrvaška, Irska, Norveška in Poljska.

Povišanje davka na knjige bi bil za Slovenijo zaradi njenega majhnega trga še posebej tragičen. Proces izdajanja knjig je namreč zaradi zelo majhnih naklad v Sloveniji že danes med najdražjimi v Evropi. Manjše povpraševanje zaradi višjega davka na knjige pa bi tako naklade lahko še omejilo in tako povratno vplivalo na še višje cene knjig zaradi višjih proizvodnih stroškov.

Spomnimo se na vlogo literature
Peticijo proti obdavčeni knjigi so slovenske založbe oblikovale skupaj z literati in drugimi javnimi osebnostmi, akcijo pa so podprle tudi številne druge ustanove, društva in podjetja. Pobudniki peticije v pozivu vladi niso pozabili spomniti na izjemno vlogo, ki jo je literatura odigrala v zgodovinskem procesu oblikovanja samobitne identitete slovenskega naroda in formacije slovenskega jezika. Knjiga ima tako izjemne zasluge za tlakovanje poti, ki nas je pripeljala do samostojnosti. O konkretnih učinkih morebitne odprave davka na knjige je spregovoril Rok Zavratnik, direktor založbe Sanje. Zavratnik je prepričan, da bi ničelna stopnja davka na knijge prispevala k dvigu naklad za 10 odstotkov.

Po vsem svetu pa bo knjiga prišla na račun zlasti jutri, 23. aprila, ko na vzpodbudo organizacije UNESCO poteka svetovni dan knjige.