Po besedah državnega sekretarja na španskem ministrstvu za kulturo Joseja Marie Lassalleja želijo na ministrstvu z odredbo zagotoviti, da dela in drugi dokumenti iz arhiva, vezani na slovitega španskega pesnika, ostanejo v španski lasti.
Kot so sporočili iz Sklada Federico García Lorca, ki ima arhiv v lasti, se španska vlada o svoji nameri ni posvetovala niti jih o tem ni obvestila. Vlada naj bi se namreč bala, da bi fundacija poskušala prodati del svojih arhivskih dokumentov, da bi z izkupičkom poplačala dolgove.
Dediči proti selitvi arhiva
Odločitev španske vlade je prišla kmalu za tem, ko je fundacija zavrnila selitev arhiva iz literatovega madridskega študentskega bivališča v na novo zgrajeni Center García Lorce v njegovem rojstnem mestu Granadi. Nerazrešeno ostaja tudi vprašanje, kdo bo prevzel trenutno skorajda prazen center in kako poplačati dolgove vlade do izvajalcev del.
Lorcov arhiv obsega približno 19.000 dokumentov, med katerimi je več kot 2.000 strani rokopisov, zraven pa so tudi fotografije in pisma. Arhiv je v lasti sklada, ki jo ga vodi Lorcova pranečakinja Laura Garcia Lorca.
80 let od pesnikove smrti
Federico García Lorca (1898-1936) spada med najvidnejše predstavnike španskih nadrealistov, ki so bili zbrani pod imenom Generacija '27. Literarna zgodovina ga prišteva med pomembnejše španske dramatike 20. stoletja, deloval pa je tudi kot slikar, glasbenik in skladatelj. Njegovo najbolj znano delo je zbirka Ciganski romansero in njegova pesem Ljubim te zeleno, ljubim. Letos mineva 80 let od njegove tragične smrti. Kmalu po izbruhu španske državljanske vojne so ga v bližini Granade zajeli in ubili vojaki španskega generala in kasnejšega diktatorja Francisca Franca. Pokopan naj bi bil v neoznačenem grobu v bližini Granade.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje