Aleš Šteger je bolj znan kot pesnik - izdal je štiri pesniške zbirke, ki so doživele več prevodov. Pred dvema letoma pa je izdal delo Berlin, ki navdušujoče in obenem utrujajoče podoživlja ulice, ljudi, zgodovino tega mesta. Prek proznih miniatur ali krajših lirskih pripovedi je v ospredje postavljeno izrazito subjektivno (pisateljevo) dojemanje Berlina. Pred Berlinom, ki je izšel že v nemškem in hrvaškem jeziku, je napisal tudi knjigo, ki predstavlja spoj potopisa in romana z naslovom Včasih je januar sredi poletja.
Berlin kot živ organizem
Po mnenju glavnega urednika založbe Arhipelag Gojka Božovića je Berlin vznemirljiv potopis in vrhunski roman, bleščeča esejistika, vendar tudi izpraševanje pomembne nemške literarne dediščine tega mesta, predvsem v delih nemškega filozofa Walterja Benjamina. "Pisatelj od znotraj spremlja mesto in njegovo dinamiko ter ga prikazuje kot živ organizem z mnogimi obrazi, povsem odkritimi in komaj zaznavnimi, in tako slika sledi zgodovine Berlina," je še povedal Božović.
Sledijo še tri mesta
Šteger je mesto obiskal po zaslugi dveletne štipendije, kar mu je omogočilo, da dobro spozna mesto, ki ga je neustavljivo privlačilo. Predvsem ga je zanimala literatura o Berlinu, kar mu je hkrati pri pisanju predstavljalo oteževalno okoliščino, saj je moral poiskati neki svoj, osebni izraz in zapisati, kako je mesto, ki velja za pribežališče umetnikov, ki živijo za kulturo in od kulture, doživel sam.
Štegrovo srbsko turnejo je organizirala srbska založba Arhipelag je v sodelovanju s srbskim centrom PEN. Knjigo Berlin bo slovenski pisatelj predstavil še v Pančevu, v Požarevcu in v Kikindi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje