Catherine Anyango, ki je prispevala ilustracije za besedilo, ki ga je po Conradovi predlogi za grafični roman priredil David Zane Mairowitz, je imela pomisleke, ali naj se slovitega romana, ki načenja teme eksploatacije moči, pohlepa in norosti, sploh loti. "Motila" je ni - še po toliko letih aktualna - kontroverznost romana, ampak sama narava besedila. "Nisem bila prepričana, če je Srce teme primerno za grafični roman, saj je prav zgoščeni slog pisanja ena od stvari, ki te h knjigi pritegne. Ker sem vedela, da večine besedila ne morem obdržati, sem morala stremeti k ilustracijam, v katerih bi bilo ogromno podrobnosti, da bi lahko bralec, podobno kot pri izvirniku, dobil občutek potapljanja v zgodbo - še posebej, ko gre za opise reke in pragozda."
V tišjih tonih kot Coppola
Epopeje Apokalipse zdaj!, ki je bila posneta po predlogi romana poljskega pisatelja, si ilustratorka preprosto "ni upala" ogledati: po eni strani menda "zato, ker nisem hotela ustvariti podobnih vizualnih prizorov, pa tudi zato, ker sem slišala, da se neki kravi v filmu zgodi nekaj precej odurnega ...". "Apokalipsa zdaj! je velikopotezna in, no, apokaliptična, Srce teme pa je precej tišja zgodba," je povedala za britanski The Independent.
Spregledano svarilo na pragu 20. stoletja
Bolj kot protagonist romana, Britanec Marlowe, ki se kot kapitan parnika poda v Kongo, se je v kolektivno zavest vpisal lik Kurtza, trgovca s slonovino, čigar idealizem se je degeneriral v divjaštvo in blaznost. "Srce teme je najpomembnejši roman zadnjih stotih let - ne zato, ker bi bil najboljši, ampak zato, ker je napovedal, kako bodo v 20. stoletju končali številni voditelji z vizijo, uvesti nove modele družbe - na primer Hitler, Lenin, Pol Pot in Mao," pravi Keith Carabine, profesor Univerze v Kentu in predsednik Conradovega društva. "Ker so razočarani nad odzivom prav tistega dela prebivalstva, ki so mu hoteli "pomagati", skušajo (ali pa kar uspejo), tako kot Kurtz, 'iztrebiti vse te divjake'". O tem, da je roman iz leta 1902 tudi danes še kako relevanten, ne dvomi: "Če bi Cheney, Bush in drugi prebrali Srce teme, ne bi napadli Iraka z absurdno, utopično utvaro, da Iračani koprnijo po demokraciji."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje