V okviru 1. festivala Mladinske knjige so predstavili knjigo J. R. R. Tolkiena, Húrinova otroka. Na predstavitvi je sodelovalo tudi slovensko Tolkienovo društvo Gil-galad, ki je pripravilo izsek iz zgodbe predstavljene knjige. V duhu Tolkiena so člani društva uprizorili boj med orki in preostalimi junaki Srednjega sveta, znanimi že iz Gospodarja prstanov in drugih del, ter z realističnimi preoblekami prestrašili tudi kakšnega otroškega obiskovalca festivala. Slovenska različica Húrinovih otrok na festivalu sicer še ni bila na voljo zaradi tiskarskih težav, a bo v kratkem.
Nedokončano delo se dokonča
Húrinova otroka je Tolkien začel pisati že leta 1918, vendar je delo, med obilico preostalih knjig, ki so nastajale vzporedno, ali pa pozneje, ostalo nedokončano in neizdano. Šele po pisateljevi smrti je njegov sin Christopher Tolkien 30 let zbiral in urejeval očetovo zapuščino ter celo narisal zemljevid, tako kot je to njegov oče naredil že pri Gospodarju prstanov. Pri opremi knjige je sodeloval Alan Lee, ki je sodeloval tudi pri snovanju filma Gospodarja prstanov in za delo prejel oskarja, kot ilustrator pa je podpisal tudi knjižne izdaje Gospodarja prstanov in Hobita.
Podobno, a bolj mračno
Urejena knjiga je sprožila navdušenje med Tolkienovimi privrženci, ki se še niso naveličali zgodb iz njegovega sveta. Gre za zgodbo o tragični usodi Húrinovih otrok, Turina in njegove sestre Nienor. Njun nasprotnik je Morgoth, prvi Temni vladar, ki ju sovraži samo zato, ker sta otroka Húrina, edinega moža, ki se je drznil kljubovati njegovi volji. Svojega služabnika Galgurunga zato pošlje nad nedolžna otroka, da bi ta nad njima z lažmi izpolnil njegovo kletev. Turin pa , čeprav mu očetovo prekletstvo preprečuje, da bi vzel usodo v svoje roke, sam sebe imenuje Turambar, kar pomeni Gospodar usode.
Dogajanje, ki je postavljeno v čas pred Gospodarjem prstanov, je sicer zelo podobno dogodkom iz dela Simarillion in menda precej bolj mračnjaško. Čeprav se zdi zgodba knjige "že videna", izdajatelji knjige trdijo, da jih pri izdaji ni vodila želja po denarju, temveč so želeli oplemenititi Tolkienov opus. Znano je, da se je Tolkien pri pisanju oprl na nordijsko mitologijo oziroma na finski ljudski ep Kalevala, ki ga je v 19. stoletju na podlagi zgodb iz finske in karelijske mitologije napisal Elias Lönnort.
Lejla Švabić
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje