Radijsko igro so pred mikrofoni interpretirali Mojca Fatur, Blaž Valič, Lucija Harum in Nik Škrlec. Foto: Alen Jelen
Radijsko igro so pred mikrofoni interpretirali Mojca Fatur, Blaž Valič, Lucija Harum in Nik Škrlec. Foto: Alen Jelen

Povezali so se z ukrajinskim radiem in dobili smo nekaj besedil različnih avtorjev, med katerimi jih je najbolj nagovorila igra Yuliie Yemets Dobronosove z naslovom Tri minute slave.

Premiera igre Tri minute slave bo na sporedu v četrtek, 16. marca ob 22.05 na programu Ars in pozneje dostopna poslušalcem tudi na spletu.

Radijska igra je bila napisana leta 2018 za projekt "Radijska igra Ukrajina/Velika Britanija". Avtorica je s svojo igro postala finalistka in ukrajinski radijski umetniški program je igro premierno predvajal leta 2019. Senzibilno, čustveno, vendar asketsko in preprosto strukturirano besedilo je postavila v leto 2014, ko se je vojna v Ukrajini dejansko začela. Usodno je zaznamovala odnose med bližnjimi, še toliko bolj pa, ker so bili že pred vojno zapleteni in polni skrivnosti.

Radio je najmočnejši medij, močnejši od televizije in celo od knjige, ker je več čarobnega v človeškem glasu, nagovarja intimo in domišljijo poslušalcev. Format radijske omogoča uresničitev številnih možnosti, govori o vrednotah in ustvarja poseben svet likov.

Yuliia Yemets Dobronosova

Yuliia Yemets Dobronosova je ukrajinska pisateljica, filozofinja in umetnica. Radijska igra Tri minute slave je bila njen debut na področju dramskega pisanja: »Imela sem svoje razloge za pisanje tega dela. Po objavi mojega romana ultra Light so mi sorodniki in prijatelji rekli: ‘Morala bi napisati igro.’ Rada imam gledališče, ampak sem prava ljubiteljica radia. Radio je najmočnejši medij, močnejši od televizije in celo od knjige, ker je več čarobnega v človeškem glasu, nagovarja intimo in domišljijo poslušalcev. Format radijske omogoča uresničitev številnih možnosti, govori o vrednotah in ustvarja poseben svet likov. Zgodba treh minut slave je bila zgodba, ki jo je bilo mogoče povedati le v radijski igri. Najprej so se pojavili liki, šele nato tudi nihovi odnosi in dialogi. Junaki niso imeli pravih prototipov. Zgodba me je vodila, ko sem jo začutila.”

Avtorica se je rodila v mestnem naselju Sloviansk na severu regije Doneck. Foto: Radio ARS
Avtorica se je rodila v mestnem naselju Sloviansk na severu regije Doneck. Foto: Radio ARS

Rodila se je v lepem mestnem naselju Sloviansk na severu regije Doneck, zrasla na obrežjih zdravilnih slanih jezer Slovianska in reke Doneck. Zdaj živi v Kijevu. Svoj stepski rojstni kraj obišče večkrat na leto. Toda zdaj ruska vojska uničuje njen rojstni kraj, lepoto narave in človekove kulture. Najhujše obdobje rusko-ukrajinske vojne traja od konca februarja 2022, toda vojna v Ukrajini se je začela že leta 2014. "Zgodba Treh minut slave danes deluje novo. Kopenski napad na Ukrajino leta 2022 pomeni grozljivo razdejanje, toda tu so še človeška življenja, njihova občutja, misli, drame in izgubljene sanje. Tudi v svetu vojne so otoki ljubezni in upanja. Ti otoki so naša srca. Pogovori s slovensko radijsko ekipo - z režiserjem, dramaturginjo in prevajalci - so mi pokazali, da so moje ukrajinsko srce in slovenska srca povezani. Zato upam, da bom podprla srca slovenskih radijskih poslušalcev.”

Besedilo je iz angleščine prevedla Bernarda Petelinšek, dramaturginja je bila Vilma Štritof, režiser Alen Jelen, tonski mojster Urban Gruden in glasbena oblikovalka Darja Hlavka Godina. Igrali pa so: Mojca Fatur, Blaž Valič, Lucija Harum in Nik Škrlec.