Paul Auster, priljubljeni ameriški pisatelj, avtor številnih uspešnic, kot so Newyorška trilogija, Brooklynske norosti in Leviatan, je po zapletih zaradi pljučnega raka umrl v 77. letu starosti na svojem domu v Brooklynu v New Yorku, poroča New York Times. Austerjevo diagnozo raka je lani objavila njegova žena in pisateljica Siri Hustvedt.
Z detektivsko formo načenjal eksistencialna vprašanja
Auster se je rodil leta 1947 v New Jerseyju. Po študiju na Columbii se je na začetku sedemdesetih let preselil v Pariz, kjer je opravljal različna dela, med drugim prevajal, in živel s pisateljico Lydio Davis, ki jo je spoznal med študijem. Po vrnitvi v ZDA leta 1974 je nato v New Yorku zaslovel s svojimi knjižnimi deli, med katerimi izstopa Newyorška trilogija, ki je v detektivski žanr vnesla eksistencialna vprašanja o identiteti, avtorstvu, jeziku in literaturi. V dolgoletni karieri je napisal skupno 34 knjig. V slovenščino sta poleg omenjenih prevedeni še deli Orakeljska noč in Knjiga iluzij.
Auster je bil tudi scenarist in napisal scenarije za več filmov, med drugim za Lulu na mostu (1998) in Notranje življenje Martina Frosta (2007). Največ pohval pa je požel scenarij za film Smoke iz leta 1995, ki je prikazoval izgubljene duše, ki pogosto obiskujejo brooklynsko trgovino s tobakom. Film je prejel srebrnega medveda na 45. berlinskem filmskem festivalu in nagrado independent spirit za najboljši prvi scenarij.
Kot pisatelj je ustvarjal do konca svojega življenja
Austerjevi postmodernistični in pogosto eksistencialistični romani, katerih teme se pogosto vrtijo okoli izgube v vseh njenih oblikah, so bili prevedeni v več kot 40 jezikov. S svojim komentiranjem aktualnega dogajanja je bil znana javna osebnost, med letoma 2005 in 2009 je bil tudi dejaven v PEN-u Amerika, ki mu je dve leti tudi predsedoval.
V Evropi je veljal za zelo priljubljenega pisatelja. Za Leviatana je leta 1993 prejel tujo nagrado médicis, bil pa je tudi zelo cenjen pisatelj v Franciji, kjer je prejel odlikovanje viteza reda umetnosti in leposlovja in jo je imel za svoj drugi dom. Njegova zadnja knjiga Baumgartner, nežna meditacija o spominu in izgubi, v kateri spremlja življenje profesorja filozofije, ki žaluje za izgubo žene, je izšla lani.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje