Naslov romana je
Naslov romana je "sposojen" od vojaške koračnice, ki gre v izvirniku takole: “"A yellow bird / With a yellow bill / Was perched upon / my windowsill. /I lured him in / With a piece of bread / And then I smashed / His f***ing head." Foto: Amazon

Za Rumene ptiče (The Yellow Birds), ki po mnenju žirije predstavljajo "zmagovit in nepozaben literarni prvenec", je Powers prejel nagrado, vredno 10.000 funtov (12.300 evrov), in se ob tem zahvalil žiriji, da je izmed zanimivih in raznolikih del izbrala prav njegovo.

Powers v knjigi opisuje zgodbo mladega vojaka, postavljeno v kontekst življenja po vrnitvi iz vojne v Iraku. Delo temelji na pisateljevih osebnih izkušnjah, ki jih je pridobil med svojim služenjem vojaškega roka v Iraku. "Če se spomnim na vse dolge ure, ki sem jih preživel ob pisanju tega romana in se pri tem spraševal, ali bo sploh koga zanimal, je neverjetno, da sem zdaj deležen takega priznanja," je še pred razglasitvijo zmagovalca dejal Powers.

"Rumeni ptiči so močna meditacija o vojni in morali. Avtorju je uspelo morečo tematiko predstaviti na čudovit, poetičen način," je povedala predsednica žirije in urednica Guardianove knjižne priloge Lisa Allardice.

Strokovna žirija, ki so jo sestavljali pisatelji William Dalrymple, Ahdaf Soueif, Kate Summerscale in Jeanette Winterson, namestnica urednice Guardiana Katherine Vine in predstavnik založbe Waterstones Stuart Broom, je v finale poleg Powersa uvrstila tudi škotskega pisatelja Kerryja Hudsona in ameriškega avtorja Chada Harbacha.

"Nos" za prihodnje pisateljske zvezde
Za Guardianovo literarno nagrado, ki jo podeljujejo od leta 1999, se lahko potegujejo pisateljski prvenci vseh žanrov, napisani v angleščini ali prevedeni vanjo. Z njo se med drugim že lahko pohvalijo Zadie Smith, Jonathan Safran Foer in Alex Ross. Lani je nagrado prejel indijski pisatelj Siddharta Mukherjee za delo The Emperor of All Maladies: A Biography of Cancer (Kralj vseh bolezni: biografija raka).