Jeanette Winterson spada med najbolj znane britanske pisateljice. Foto: Pisateljičina uradna stran
Jeanette Winterson spada med najbolj znane britanske pisateljice. Foto: Pisateljičina uradna stran
Jeanette Winterson
Wintersonova dogodka ni koemntirala, njena agentka pa zaradi njega (uradno) ni bila preveč razburjena. Foto: Pisateljičina uradna stran

Če nekdo bere rokopis na vlaku ali podzemski, ko se pelje domov, je veliko možnosti, da se bo zgodilo kaj takega.

Simon Prosser

Eden izmed njihovih zaposlenih je na podzemni železnici pozabil rokopis priznane angleške pisateljice Jeanette Winterson, in ko je to ugotovil, rokopisa za knjigo The Stone Gods ni več našel nikjer. Pred njim ga je namreč pozabljenena klopi našla Martha Oster, ki je prepoznala pisateljičino ime in delo rešila pred morebitnim uničenjem.

Ležal je pozabljen na klopi
Osterjeva je učiteljica v južnem Londonu in je rokopis našla, ko se je vračala s ponočevanja s prijateljicami. Ime pisateljice je takoj prepoznala, saj je s svojimi učenci podrobno preučila delo Pomaranče niso edini sad, doma pa ima še nekaj drugih knjig Wintersonove. "Ena od mojih najljubših pisateljic je, zato sem jo takoj prepoznala, poleg tega pa je tudi to delo napisano v njenem prepoznavnem slogu," je dejala najditeljica rokopisa, za katerega je dejala, da je ležal na klopi, na kateri ni sedel nihče, zato je bilo očitno, da ga je nekdo pozabil.

Nihče ni delal slona iz muhe
Direktor založništva pri Penguinu Simon Prosser je dogodek označil za zelo nesrečen, a je dodal, da je bila to le človeška napaka. "Če nekdo bere rokopis na vlaku ali podzemski, ko se pelje domov, je veliko možnosti, da se bo zgodilo kaj takega. Človek je bil pozen in je rokopis pozabil na postaji," je bil razumevajoč Prosser, muhe iz slona pa ni delala niti agentka pisateljice, ki je lani zaradi svojih zaslug v književnosti prejela red britanskega imperija. Take stvari se k sreči ne dogajajo vsak dan in da napako razume, je dejala agentka, medtem ko pisateljice ni bilo na Otoku, da bi komentirala izgubo rokopisa, ki naj bi izšel septembra.

Pisateljica, poznana po kontroverznosti
45-letna pisateljica je na Otoku dobro poznana po svojih delih, v katerih se je pogosto lotevala kontroverznih tem. Med najbolj znanimi je roman Pomaranče niso edini sad, ki ga je napisala pri 23 letih, delo o lezbični deklici, ki odrašča v verski skupnosti, pa so priredili tudi za BBC. V slovenščino sta ob njem prevedena še romana Pisano na telo in Teža: [mit o Atlasu in Heraklu]. V angleščini lahko odrasli prebirajo prebirati še dela The Passion, Sexing The Cherry, The Powerbook and Lighthousekeeping, otrokom pa sta med drugim namenjeni deli The King of Capri in Tanglewreck.

Če nekdo bere rokopis na vlaku ali podzemski, ko se pelje domov, je veliko možnosti, da se bo zgodilo kaj takega.

Simon Prosser