Foto: Lud Literatura
Foto: Lud Literatura

Knjižna zbirka Piknik bo vsako leto postregla z dvema knjigama, ki predstavljata vrhunski primer žanrskega leposlovja.

Roman Piknik na robu ceste, ki je navdihnil kultni film Stalker Andreja Tarkovskega, je v izvirniku izšel leta 1972 in še danes velja za eno najboljših del znanstvene fantastike. V slovenščini smo ga prvič brali že leta 1983, zdaj pa, v prevodu istega prevajalca Draga Bajta, prvič beremo popravljen in dopolnjen prevod necenzuriranega izvirnika. Spremno besedo k romanu podpisuje Andrej Blatnik.

Foto: Lud Literatura
Foto: Lud Literatura

Piknik na robu ceste sta napisala brata Arkadij Natanovič Strugacki (1925–1991) in Boris Natanovič Strugacki (1933–2012), v njem pa bralec spremlja Stalkerja Redricka Schuharta, ki obiskuje skrivnostno Cono, v kateri je polno krutih in grozljivih pasti. A tudi fascinantnih predmetov, ki jih pozneje prodaja na črnem trgu.

Čeprav so odprave smrtno nevarne in tvegane, ne opusti obiskov v Coni, kjer je med drugim skrita tudi Zlata krogla, ki izpolni vse želje.

Srhljiva zgodba o sestrah
Sestri July in September sta rojeni zgolj deset mesecev narazen – od tod tudi njuni imeni. Druga na drugo sta bolestno navezani in ne potrebujeta nikogar drugega. July je plaha in naivna, bolj podobna materi, September tista neustrašna in nasilna, spominja na pokojnega očeta. Ko se v šoli zapleteta v težave, se njuna mama odloči za začasno selitev v zapuščeno hišo na vzhodni obali. V njunem novem, izoliranem življenju July obotavljajoče ugotavlja, da se njen odnos s September spreminja na načine, ki jih ne more scela razumeti. V hišo se naseli občutek nelagodja, ki se stopnjuje s preizkušanjem meja znotraj in zunaj domačega okolja, so vsebino romana Daisy Johnson povzeli pri založbi.

Temačna in srhljiva zgodba o sestrah, ki se trudita doumeti, kje se ena začne in druga konča, je tretja knjiga angleške pisateljice Daisy Johnson (1990). Prevod podpisuje Ana Schnabl, ki je napisala tudi spremno besedo.