Policisti so kmalu ugotovili, da Scott le ni škotski proizvajalec težkega orodja s starši v Monte Carlu in z vezmi v Liechtensteinu, kot je sam trdil, ampak brezposelni prevarant s 25 obsodbami na grbi, ki je živel s svojo materjo. Živel je od socialne podpore in bil na kreditnih karticah dolžan več kot 90 tisoč funtov (108 tisoč evrov). Prvi folij je hotel prodati zato, da bi lahko odšel živet na Kubo k 21-letni plesalki, v katero se je zaljubil. Foto: EPA
Policisti so kmalu ugotovili, da Scott le ni škotski proizvajalec težkega orodja s starši v Monte Carlu in z vezmi v Liechtensteinu, kot je sam trdil, ampak brezposelni prevarant s 25 obsodbami na grbi, ki je živel s svojo materjo. Živel je od socialne podpore in bil na kreditnih karticah dolžan več kot 90 tisoč funtov (108 tisoč evrov). Prvi folij je hotel prodati zato, da bi lahko odšel živet na Kubo k 21-letni plesalki, v katero se je zaljubil. Foto: EPA
knjižnica Folger Shakespeare v Washingtonu
Scott je prišel na pravo mesto. Knjižnica Folger hrani 79 od dobrih 200 ohranjenih kopij folija. Richard Kuhta, ki mu je Scott pokazal svoj zaklad, je v trenutku posumil, da listi pred njim niso preživeli vrste let v vlažnem kubanskem ozračju, kot je trdil 'škotski milijonar'.
Ukradeno kopijo je pridobil John Cosin, nekdanji škof v Durhamu, in jo uvrstil v knjižnico, ki jo je v Durhamu ustanovil leta 1669. Foto: Durham University

Raymond Scott antologije neprecenljive vrednosti namreč ni "našel" ali kupil, ampak kar lepo ukradel; gre za skoraj 400 let staro zbirko Shakespearovih del First Folio, ki je po mnenju poznavalcev ena najpomembnejših tiskanih knjig v angleškem jeziku in je - čeprav neprecenljive vrednosti - ocenjena na tri milijone funtov. Scott, ki je okrog vozil rumenega Ferrarija in se predstavljal kot mednarodni plejboj, pa čeprav je imel 90 tisoč funtov dolga, je "zanesenec", ki je skušal s prodajo dragocene knjige financirati razkošen življenjski slog, je zdaj razsodil britanski sodnik Richard Lowden, in ga za osem let poslal za zapahe.

Dragoceno knjigo so policisti našli, ne da bi jo iskali
53-letni Scott, ki se je predstavil kot "škotski multimilijonar", je junija 2008 "v preveliki srajci, mokasinkah brez nogavic in s sončnimi očali, ki jih nikoli ni snel" (tako ga je očividec opisal na sodišču) vstopil v washingtonsko knjižnico Folger Shakespeare in prosil, da preverijo pristnost knjige, ki naj bi jo kupil na Kubi. Izkazalo se je, da je bila zbirka iz leta 1623 ena izmed sedmih knjig in rokopisov, starih več stoletij, ki so jih decembra 1998 ukradli z razstavne vitrine v univerzitetni knjižnici v Durhamu. Na univerzi so tedaj dejali, da bi bilo knjige skoraj nemogoče prodati zakonitim kupcem, policija pa skoraj deset let ni odkrila nobene sledi za njimi - dokler jim ni storilec sam zakorakal v naročje.

Scott je pravo identiteto knjige skušal prikriti tako, da ji je odstranil obe platnici in nekaj strani, a ta varnostni ukrep je bil nezadosten, kajti prvi folij je tako dragocen, da so strokovnjaki katalogizirali vsak madež in tipografsko posebnost vsake obstoječe kopije. Identitete sumljivega dela zato ni bilo težko potrditi. Knjiga je tudi v svojem zdaj okrnjenem in poškodovanem stanju vredna več kot milijon funtov.

Poškodovanje folija, ki je eden od zgolj 228 na svetu, je kulturni vandalizem "prvobitnega angleškega zaklada", je v svoji obsodbi povedal sodnik. Scott, alkoholik, ki ima v svoji kartoteki že 25 različnih prestopkov, je po njegovem mnenju bodisi sam namenoma poškodoval knjigo ali pa je bil za poškodbo odgovoren.

Zbirka, iz katere izhajajo vse druge
Zbirka First Folio je izšla sedem let po smrti Williama Shakespeara in je prvo njegovo zbrano delo, osnova za vse poznejše antologije. Natisnili so okoli 750 kopij, od katerih se jih je ohranila le tretjina, vendar jih je veliko nepopolnih. Od popolnih kopij se jih je ohranilo okoli 40, večinoma jih hranijo v muzejih in javnih zbirkah.

Scott je bil v času aretacije brezposeln in je živel s svojo materjo v Washingtonu. Ključen podatek za zgodbo je, da je med potjo na Kubo spoznal 21-letno plesalko Heidy Garcio Rios, ki jo je nemudoma začel zasipati z darili (svojo mamo je, denimo, prepričal, da ji je poslala 10 tisoč funtov za popravilo strehe). S prodajo ukradenega Shakespeara si je hotel zagotoviti sredstva za življenjski slog, ki bi na Heidy naredil primeren vtis.

Sreča le ni vedno na strani pogumnih
Scott na sojenju ni pričal, so pa prebrali zapisnik njegovega pogovora s policisti po aretaciji: "Ali res mislite, da sem tako neumen, da bi vkorakal v vodilno ustanovo za raziskavo Shakespearovih del na svetu, se predstavil s pravim imenom in naslovom ter jim izročil knjigo, na kateri je polno mojih prstnih odtisov, če bi mislil, da je dvomljivega izvora?"