Shadrakova knjiga je 'časovno ustrezen prispevek k vse glasnejšim kritikam sramotne uporabe smrtne kazni v Singapurju, so zapisali pri organizaciji Amnesty International. Foto: EPA
Shadrakova knjiga je 'časovno ustrezen prispevek k vse glasnejšim kritikam sramotne uporabe smrtne kazni v Singapurju, so zapisali pri organizaciji Amnesty International. Foto: EPA
Alan Shadrake
Alan Shadrake je za zapahi, njegova knjiga pa kljub temu ni prepovedana. Foto: EPA

75-letnega britanskega pisatelja Alana Shadraka so aretirali dva dni po tem, ko ga je odbor MDA (Media Development Authority, ki deluje pod okriljem ministrstva za informatiko, komunikacijo in umetnost) prijavil policiji. Britansko veleposlaništvo si za zdaj prizadeva dobiti več informacij, znano pa je že, da je tudi državni tožilec izdal nalog za njegovo aretacijo na podlagi prezira sodišča, češ da njegovo pisanje meče dvom na nepristranskost, integriteto in neodvisnost singapurskega sodnega sistema.

Če bo Shadrake spoznan za krivega zlonamernega blatenja, mu grozi dveletna zaporna kazen. Samostojni novinar in pisatelj je v soboto v Singapurju izdal knjigo Once A Jolly Hangman: Singapore Justice in the Dock, ki na dobrih 200 straneh popisuje odmevnejše sodne primere v mestni državi, v katerih je bila v igri aplikacija smrtne kazni. Shadrake v knjigi med drugim intervjuva zdaj že upokojenega glavnega uradnega usmrtitelja v zaporu Changi ter več nekdanjih policistov, borce za človekove pravice in pravnike. Omeniti je treba, da knjiga ta hip v Singapurju ni prepovedana (imajo pa oblasti pravico knjigarnam "priporočati", naj je ne prodajajo).

Singapur, ki je imel glede na število prebivalstva med letoma 1994 in 1999 največ usmrtitev na svetu (13.57 na milijon prebivalcev), sodno usmrtitev med drugim narekuje za preprodajo drog. Stopnja zločina v otoški državi s 5 milijoni prebivalcev je med najnižjimi na svetu.

Shadrake je še pred svojo aretacijo novinarjem povedal, da pričakuje takšne ali drugačne težave. "Če bodo kaj naredili, bom samo pritegnil več pozornosti k vsemu skupaj in ničesar mi ne bodo mogli," njegovo izjavo povzema agencija AFP.

Kdor ima pripombe, "kleveta"
Organizacije za varstvo človekovih pravic že dalj časa opozarjajo, da singapurske oblasti z obtožbami zlonamernega klevetanja skušajo zatreti politično opozicijo. Odmeven je bil denimo primer režiserja Martyna Seeja, čigar dokumentarec o aktivistu Limu Hocku Siewu (od leta 1963 dalje je bil 20 let za zapahi z utemeljitvijo, da so oblasti skušale "zmanjšati vpliv komunizma v državi") je bil prepovedan, češ da "ni v javnem interesu".