Kinoteka se med 9. in 24. avgustom seli na zelenico letnega kina na Muzejski ploščadi Metelkova, kjer bodo znova prikazani izbrani filmi Slovenske kinoteke. Otvoritvenemu filmu Slike iz življenja udarnika Bahrudina Bate Čengića iz leta 1972 bodo sledile projekcije filmov Moje 20. stoletje, ki ga je režirala Ildiko Enyedi, Tropska bolezen Apichatponga Weerasethakula, ki je leta 2004 na festivalu v Cannesu prejela veliko nagrado žirije, v sodelovanju z Radiem Študent pa bodo prikazani tudi zmagovalne glasbene videospote 15. festivala Tresk.
Osrednji program letos posvečen poeziji podob
Med 13. in 18. avgustom bo v sklopu letnega kina na sporedu program Poletje na platnu in med platnicami, s katerim že nekaj poletij v središču Ljubljane povezujejo filme in knjige. Letošnji program z naslovom (Po)doba poezije so posvetili prepletu filma in poezije, poleg izbranih filmov in knjig pa so povabili tudi nekaj gostov, s katerimi se bodo pogovarjali tako o poeziji kot o poeziji podob. "Med filmom in poezijo so stkane neštete vezi, ki prepletajo besede in podobe, glasbo in ritem, zvene in tišine. Poezija navdihuje številne filmske ustvarjalce, filmske podobe pa sooblikujejo nove pesniške intervencije," so ob tem zapisali v kinoteki.
Poletje na platnu in med platnicami bodo odprli s filmom Sajat-Nova: Barva Granata iz leta 1969, v katerem je režiser Sergej Paradžanov skozi izrazito poetičen filmski jezik predstavil velikega armenskega pesnika in glasbenika iz 18. stoletja Harutjana Sajakjana. S projekcijo bodo obenem obeležili stoletnico režiserjevega rojstva.
Projekcije posvečene pomembnim ustvarjalcem in pesnikom
Spomnili se bodo tudi desete obletnice smrti Tomaža Šalamuna, in sicer z dokumentarnim portretom Buča na vroči strehi sveta, ki preplete intervjuje, redke arhivske posnetke in pesnikova branja lastne poezije, ter pogovorom, v katerem se bodo avtor filma Jeffrey Young, pisateljica Erica Johnson Debeljak in pesnik Gregor Podlogar med drugim spraševali o tem, s čim Šalamun nagovarja še danes. V tem delu bodo prikazali še dela filmskih velikanov Piera Paola Pasolinija, Jima Jarmuscha, Roya Anderssona in Abbasa Kiarostamija.
Projekcije na prostem bo sklenil deseti festival kratkega filma FeKK
Letni kino bo sklenil šestdnevni festival kratkega filma FeKK, ki nastaja v sodelovanju z Društvom za uveljavljanje kratkega filma Kraken. Letošnjo, deseto izvedbo so podnaslovili To ni faza/It's not a phase, osrednji poudarek pa bo po tradiciji namenjen mednarodnemu in domačemu tekmovalnemu programu ter predstavitvi aktualnih kratkometražnih produkcij iz širše regije. V primeru dežja dogodki odpadejo, razen projekcij 10. festivala FeKK, ki bodo v tem primeru izvedene v Slovenski kinoteki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje