Položaj okostij kaže, da so umrle položili v smeri Andov, pokopali pa so jih s kamnitimi obeski in polžjimi hišicami. Našli so jih med blatom in kamnitimi stenami v dolini province Viru, ki je bila dom številnih starodavnim kulturam.
Izkopavanja so potekala pod okriljem Arheološkega raziskovalnega projekta doline Virú (PAVI) in Narodne univerze Trujillo (UNT). Posmrtni ostanki in stene templja, posvečenega vodnemu božanstvu, naj bi bili stare med 3100 in 3800 let.
Po besedah arheologa z univerze Trujillo Ferena Castilla Lujána lahko na podlagi najdbe posmrtnih ostankov štirih ljudi na tako majhnem območju sklepajo, da jih je tam verjetno pokopanih še veliko več. "Prav tako kaže na pomen prostora. Ljudje so si od nekdaj želeli biti pokopani v templjih, ker imajo zanje poseben pomen." Z najdbo bodo lažje dobili jasno podobo, kako je potekala kulturna evolucija na tem območju, pravi.
Izkopavanja so potekala na parceli, velikosti 51 kvadratnih metrov, kar je komaj odstotek celotnega območja templja oz. arheološkega najdišča, piše portal Art News. Kot so v sklopu projekta ugotovili arheologi, gre pri tlaku templja za ilovnato gradnjo, kar ustreza preostalim najdbam sorodnih najdišč zgodnjega formativnega obdobja – za te so značilni unikatni arhitekturni elementi, kot so zaobljeni vogali stavb.
Kot je še dejal Castillo Luján, so tudi najdeni fragmenti zgodnje lončevine podobni tistim, ki so jih našli na pomembnih najdiščih, kot so Gramalote v dolini Moche in Huaca Negra v bližini obale doline Virú.
Območje, bogato z arheološkimi ostanki starodavnih kultur
Peru je bogat z arheološkimi najdišči kultur različnih obdobij. Pred več kot 500 leti je tam cvetela kultura Inkov, ki je do prihoda Špancev prevladovala na delu celine, nekje od južnega Ekvadorja in Kolumbije do centralnega dela Čila. Prejšnji mesec so raziskovalci našli 800 let stara okostja 11 predstavnikov višjega sloja. Našli so jih blizu ostankov znamenitega mesta Chan Chan, ki se je svojčas ponašalo s 50.000 prebivalci.
Območje današnjega Peruja so prvi prebivalci poselili že med 20.000 in 15.000 pr. n. št. Šlo je še za nabiralniške, ribiške in lovske kulture. Obdobje stalne poselitve pa se je začelo z začetkom gojenja kulturnih rastlin in udomačitvijo živali. V družbenem ustroju so imeli veliko veljavo svečeniki astronomi. Eno najstarejših mest je Caral kulture Super, sicer pa so ostale predinkovske civilizacije še Tiahuanaco, Paracas, Chavín, Moche, Nazca, Vari ali Huari.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje