
V muzeju Boijmans Van Beuningen v Rotterdamu je otrok poškodoval sliko, vredno več milijonov evrov, ameriškega abstraktnega slikarja Marka Rothka. Opraskal je eno od njegovih velikih platen monokromnih barvnih ploskev, ki jih je ustvaril v njegovi t. i. zreli fazi, sliko z imenom Siva, oranžna na kostanjevi, št. 8 (Grey, Orange on Maroon, No. 8). Po navedbah tiskovnega predstavnika muzeja se je poškodba zgodila v "nezavarovanem trenutku". Muzej trenutno še razmišlja o nadaljnjih korakih.
Slika je bila razstavljena v depoju muzeja, v javno dostopnem skladišču v stavbi ob glavnem muzeju kot del razstave, na kateri je bil predstavljen izbor priljubljenih del iz galerijske zbirke. Po poročanju BBC-ja je poškodba vidna, v spodnjem delu slike na nelakirani plasti barve pa so vidne manjše praske. Povedali so še, da so poiskali restavratorsko pomoč, ki bo prišla tako iz Nizozemske kot iz tujine, in da pričakujejo, da bo delo v doglednem času znova na ogled. Predstavnik muzeja ni želel komentirati, kdo bo nosil odgovornost za škodo na sliki iz leta 1960, ki naj bi jo galerija kupila v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja.
Po mnenju restavratorke Sophie McAloone iz podjetja Fine Art Restoration Company so sodobne nelakirane slike in nekatera Rothkova dela še posebej dovzetni za poškodbe zaradi kombinacije kompleksnih materialov, odsotnosti premaznega sloja in intenzivnosti ravnih barvnih polj, zaradi katerih so tudi najmanjše poškodbe takoj zaznavne. Muzej je v preteklosti vandalom že naložil plačilo restavratorskih del.

Incident z Rothkovim delom se je zgodil že pred trinajstimi leti, ko je obiskovalec londonskega Tata s črnilom popisal kotni del slike Marka Rothka Črna na kostanjevi iz leta 1958. Že takrat so imeli restavratorji zahtevno delo. Strokovnjaki so dejansko morali narediti repliko slike in jo nato počečkati z grafitom; svoj izdelek so narezali na kose in nato na vsakem posebej preizkušali različne tehnike odstranjevanja barve. Restavracija slike je stala okvirno 320.000 dolarjev. "Ne vem, koliko je vredna slika, in nikoli je ne bomo prodali," je na vprašanje, ali je poškodba slike vplivala na njeno ceno, odgovoril takratni direktor galerije Tate.
Kot so dejali, je Rothkova dela izjemno težko restavrirati, saj jih sestavljajo številne plasti olja, barvil, smole, lepila in jajc. "Prav gotovo se je izteklo bolje, kot smo lahko upali na začetku restavriranja," je takrat za BBC priznala vodja skupine restavratorskih del Rachel Barker, ki je za restavracijo slike porabila kar 18 mesecev. "Škoda je bila tolikšna, da smo se res bali najhujšega." Vandala, ki se je pozneje opravičil za svoje dejanje, je sodišče obsodilo na dve leti zapora. "Za svoje dejanje se Britancem opravičujem. Recimo, da sem hotel spremeniti svet umetnosti ... Toda to sem skušal storiti na zelo, zelo napačen način," je v videoposnetku za Reuters dejal skesani umetnik, ki je v zaporu preživel leto in pol.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje