Minuli teden je umrla priljubljena mehiška igralka, producentka in političarka Silvia Pinal Hidalgo, rojena 12. septembra 1931 v mestu Guaymas v Mehiki. Veljala je za ikono mehiške zlate dobe kinematografije, ki je cvetela v štiridesetih in petdesetih letih 20. stoletja. Njena kariera je trajala več kot šest desetletij, v katerih je postala znana po vlogah v pomembnih filmih priznanega režiserja Luisa Buñuela, kot so Viridiana (1961), Angel uničenja (El Angel Exterminador, 1962) in Simon puščavnik (Simón del desierto, 1965).
Njeno življenje je zaznamovala strast do umetnosti. Kariero je začela v gledališču in pri 18. letih že debitirala na filmu. Njena občudovana lepota in talent za igro sta hitro pritegnila pozornost filmskih producentov in posledično je prejela ponudbe za številne vloge ob pomembnih zvezdnikih, kot sta Pedro Infante in Cantinflas.
Pinal ni bila le filmska igralka, ampak se je izkazala tudi v glasbenem gledališču in na televiziji ter postala priljubljena osebnost mehiške zabavne industrije. Komercialno je bila uspešna tudi kot producentka, najbolj z nadaljevanko Mujer, casos de la vida real, ki se je v Mehiki predvajala več kot dve desetletji.
Kot političarka je bila članica trenutno glavne opozicijske Institucionalne revolucionarne stranke (PRI), ki je Mehiki vladala več kot 70 let, njena premoč pa se je končala leta 2000. Leta 1991 je bila izvoljena za zvezno poslanko, med letoma 1997 in 2000 pa je bila senatorka stranke. Poleg tega je opravljala različne funkcije v lokalni samoupravi, med drugim je bila poslanka Mexico Cityja.
Silvia Pinal je umrla 28. novembra 2024 v 93. letu starosti po zapletih zaradi okužbe sečil. Njeno smrt je potrdila mehiška sekretarka za kulturo Claudia Curiel de Icaza. "Njena umetniška zapuščina in njen prispevek k naši kulturi sta nepozabna. Naj počiva v miru," je zapisala Curiel de Icaza. Nekateri mehiški mediji označujejo Pinalino smrt kot zaključek zlate dobe mehiške filmske industrije, saj je bila ena izmed zadnjih živečih ikon tega časa. V Mehiki so se ji poklonili predstavniki različnih kulturnih krogov in poudarili njen pomemben prispevek k filmu in gledališču.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje