Peter Lackovič. Foto: Osebni arhiv
Peter Lackovič. Foto: Osebni arhiv

"Če ne poskusiš, nikoli ne veš," pravi o svojih zadnjih glasbenih "avanturah" 27-letni Peter Lackovič, doma iz Šempasa. Nekdanji učenec Glasbene šole Nova Gorica je po zaključku šolanja na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana študij nadaljeval na Akademiji za glasbo v Ljubljani in na Državnem konservatoriju za glasbo v Amsterdamu, ki ju je tudi uspešno zaključil. Zadnje leto goriški oboist prijetno preseneča z novimi izjemnimi uspehi: decembra leta 2021 je s svojim talentom prepričal mednarodno žirijo 3. francoskega glasbenega tekmovanja, kjer je prejel prvo nagrado, kmalu potem je blestel tudi na avdiciji za prestižno članstvo v nizozemskem mladinskem orkestru, kjer je postal celo prvi oboist. Vztrajno in občudujoče nove poustvarjalne izkušnje pa nabira tudi v drugih orkestrskih sestavih in z njimi koncertira v dvoranah, kot so Concertgebouw in Alepdoorn na Nizozemskem, Konzerthaus v Berlinu, osrednja koncertna dvorana v Seulu v Južni Koreji. Ponaša se tudi z dejstvom, da je na listi rezervista za evropski mladinski orkester (Europian Youth Orchestra) in celo na listi rezervista za orkester Verbier festivala v Švici, enega največjih v Evropi. Njegov talent so prepoznali celo v Simfoničnem orkestru v Mehiki (Orquesta Sinfónica de Xalapa), ki mu je ponudil, da bi igral kot prvi oboist.

"Nisem si predstavljal, da me bo pot tako zapeljala. Najprej v Amsterdam, kar so bile moje velike sanje. Vedno sem si sicer želel, da bi študiral v tujini in od nekdaj sem najbolj simpatiziral prav s študijem v Amsterdamu. Navduševalo me je že samo mesto, pa tudi njegova kultura in seveda tamkajšnji orkestri. Ko si enkrat tam, preprosto ne moreš verjeti, da je to sploh mogoče. Potem se je letos zgodila Južna Koreja, ki ni bila nikoli v mojih načrtih. Uspešno sem opravil avdicijo za pozicijo akademista v nacionalnem simfoničnem orkestru, za katerega sem vedel, da je zelo dober tudi na mednarodni ravni. V tem sestavu igrajo izjemni glasbeniki, med njimi zagotovo izstopa prav oboistka, ki je študirala pri Francoixu Leleuxu, enem izmed največjih oboistov našega časa in je bila tudi akademistka Bamberških simfonikov. Bil sem sprejet in tako mesec dni preživel v Seulu, se soočil z orkestrom, v katerem preseneča delovna etika članov sestava, pa tudi njihova občudujoča natančnost. Orkester ima letno več kot 160 različnih projektov in koncertov. Za to izkušnjo sem zelo vesel in tudi hvaležen, razširila mi je obzorja, spoznal sem drugačno kulturo, izjemne glasbenike iz vsega sveta in Korejce, ki so zelo prijazni, kulturni in ti resnično lahko veliko ponudijo," je svojo poletno korejsko zgodbo opisal Lacković, ki se je ob tej priložnosti odkrival tudi K-pop kulturo.

"K-pop je prisoten na vsakem koraku in na eni od delavnic so nam predstavili možnost oziroma željo, da bi v prihodnosti ustanoviti tudi orkester K-pop, s katerim bi lahko potovali po svetu, z njim spremljali različne skupine in na tak način prepletali K-pop in klasično glasbo. Tako bo mogoče tudi oboa kmalu v tem žanru dobila svoje mesto," nam je z nasmehom še zaupal je Peter.

Glasbenik je zdaj spet v Amsterdamu, kjer sodeluje v projektu z nizozemskim Phion orkestrom, s katerim imajo pet koncertov v različnih dvoranah, tudi v osrednji koncertni dvorani Concertgebouw. Obenem pa opravlja še številne avdicije, med drugim za drugo oboo v Hofer Symfhoniker in za solo angleškega hornista v Gewandausorchestru v Leipzigu, pripravlja pa se tudi že na novo tekmovanje v Švici.

Kljub intenzivnemu nabiranju izkušenj osvajanja orkestrskega profila v najrazličnejših sestavih po svetu, Peter poskrbi za redno druženje s prijatelji in za zabavo: "Tudi to je namreč zelo pomembno, saj se moraš občasno distancirati od dela. Predajanje glasbe je namreč tudi pripovedovanje svoje zgodbe oziroma izpovedovanje svoje osebnosti in svojih spominov."

Kako pa ob precej natrpanih urnikih ohranja kondicijo igranja? "Veliko imam avtogenih treningov, dihalnih vaj, ki zelo pomagajo, da se mentalno pripravim na izziv. Meni pri tem pomaga tehnika koherentnega dihanja. Pomembna pa je tudi projekcija, kako boš igral."

Goriški oboist v radijski oddaji

V rubriki Primorski glasbeni talenti, ki jo pripravljamo v sodelovanju s časopisom Primorske novice, predstavljamo mlade primorske glasbenike, ki se ukvarjajo s klasično glasbo in dosegajo opazne uspehe doma in v tujini. V istoimenski rubriki oddaje Glasbeni abonma, ki bo na sporedu drevi ob 20. uri, bomo predstavili izjemne glasbene "pustolovščine" 27-letnega Petra Lackoviča, ki svoj talent preizkuša v različnih prestižnih orkestrih sestavih po svetu.