
Pismo je bilo ocenjeno na od 12.000 do 15.000 evrov, so sporočili iz dražbene hiše Osenat v Fontainebleauju južno od Pariza. Pravzaprav gre za lokacijo simbolnega pomena, saj je bil papež Pij VII., rojen kot Barnaba Gregorio Chiaramonti (1742–1823), v tem mestu zaprt, potem ko je bil naprej pridržan v Savoni v Italiji.
Dogodek, ki je zaznamoval Napoleonovo vladavino
Jean-Christophe Chataignier, strokovnjak za Napoleonovo dobo pri omenjeni dražbeni hiši, je za francosko dražbeno hišo AFP povedal, da je bila ta aretacija "eden od dogodkov, ki so zaznamovali Napoleonovo vladavino tako na politični kot religiozni ravni. (...) Napoleon je vedel, da bo pismo postalo javno in da je bilo namenjeno oblastem."
Francoske oblasti so papeža Pija VII. ugrabile leta 1809 na njegovem domovanju v Kvirinalski palači v Rimu, Napoleonov ujetnik pa je bil pet let. 249. papež si je namreč prizadeval, da bi Vatikan ohranil vpliv nad francosko Katoliško cerkvijo in se tako upiral Napoleonovi želji po nadzorovanju duhovščine.
"Obveščen šele 10 ali 12 dni zatem, ko je bilo že izvedeno ..."
Napoleon se je v pismu, naslovljenem na francoskega plemiča in zaveznika Jean-Jacquesa-Regisa de Cambaceresa pretvarjal, da s papeževim pridržanjem ni seznanjen.
"Papeža so brez mojega ukaza in proti moji volji odpeljali iz Rima, prav tako brez mojega ukaza in proti moji volji pa ga pripeljejo v Francijo. (...) O tem sem bil obveščen šele 10 ali 12 dni zatem, ko je bilo že izvedeno. Od trenutka, ko bom izvedel, da papež prebiva na določeni lokaciji in da moje namere lahko postanejo znane in izvedljive, bom premislil, katere ukrepe moram sprejeti," je med drugim zapisal.
Leta 2007 je sicer papež Benedikt XVI. začel postopek za kanonizacijo Pija VII. in mu podelil naziv Božji služabnik.

Pogoste dražbe z Napoleonom povezanih predmetov
V Parizu bodo v prihodnjem mesecu dražili tudi Napoleonov meč, ki je bil izdelan posebej zanj in ga ocenjujejo na 700.000 do milijon evrov. Tudi sicer se z Napoleonom povezani predmeti redno pojavljajo na dražbah.
Prav tako v Franciji so julija lani za 1,7 milijona evrov prodali pištoli, s katerima se je nameraval ubiti. Eden od njegovih značilnih dvorogeljnih klobukov pa je postavil rekord za kateri koli predmet, ki je bil povezan z njim, saj so novembra 2023 zanj iztržili kar 1,9 milijona evrov, še navaja AFP.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje