Sestavljanka v obliki 'puzzla' ponazarja muzejsko delo tudi v smislu, da je njegovo poslanstvo v celoti izpolnjeno le, če so vse njegove naloge korektno izvršene. Foto: ZMT
Sestavljanka v obliki 'puzzla' ponazarja muzejsko delo tudi v smislu, da je njegovo poslanstvo v celoti izpolnjeno le, če so vse njegove naloge korektno izvršene. Foto: ZMT
kaj pa vi sploh delate, muzeji
Razstavo spremlja 70-strani obsegajoča publikacija, ki podrobneje predstavlja tako muzejsko delo kot sam Zasavski muzej Trbovlje. Foto: ZMT

Tak je tudi naslov gostujoče postavitve, ki jo je pripravila Jana Mlakar Adamič iz Zasavskega muzeja Trbovlje. Kot pojasnjuje, razume, da se uganka vedno znova pojavlja, saj so razstave in publikacije le vidni del številnih prizadevanj muzejskih delavcev.

Razstava in spremljajoča publikacija ne odgovarjata le na omenjeno vprašanje, ampak sta zastavljeni širše. Gre pravzaprav za predstavitev pomena kulturne dediščine, poslanstva muzeja, kako muzej kot inštitucija deluje, katere so temeljne naloge muzeja, kako nastaja zbirka in kakšen je muzejski vsakdanjik.

Od začetkov do danes
Razstava je razdeljena na dva dela. Prvi je teoretski in obsega panojsko postavitev, ki se začenja z definicijo muzeja, od kod izvira beseda in kakšno je poslanstvo muzeja. Obiskovalci se lahko seznanijo tudi z zgodovino muzejev, ki so se razvijali od zbirk vojnih plenov, preko kolekcij redkosti in posebnosti do kompleksnih muzejskih združenj.

Avtorica je v izvirni postavitvi poseben pano namenila predstavitvi zgodovini Zasavskega muzeja Trbovlje, predstavljenih pa je še 12 svetovno znanih muzejev in njihovih odličnih zbirk, vsaj bežna seznanitev s temi zakladnicami človeštva širi splošno izobrazbo.

V obliki sestavljanke se obiskovalci seznanijo z nalogami muzeja, 'puzzel' pa izvrstno ponazori, da je poslanstvo muzeja izpolnjeno le, če so vse njegove naloge korektno izvršene. Na enak grafičen način je rešena predstavitev in delovanje muzejskih služb.

Kako poteka muzejski vsakdanjik?
Praktični del razstave ponazori muzejski vsakdan od pisarne, do dela na terenu, restavratorske delavnice, depoja do razstav, učnih ur, delavnic… Zakaj hodijo na teren in kaj tam počenejo, ilustrirajo poleg tekstovne razlage tudi štirje kratki filmi Peka kruha, Krašenje pisanic, Žganjekuha in Predstavitev zbirke, ki so nastali kot rezultat terenskega dokumentiranja.