Festival poteka na slikovitem prizorišču minoritskega samostana v Piranu. Foto: Facebook/Občina Piran
Festival poteka na slikovitem prizorišču minoritskega samostana v Piranu. Foto: Facebook/Občina Piran

Tako žirijo kot obiskovalce je najbolj prepričala Dragica Ropret Žumer, ki je svoj kamišibaj Šuštar in smrt uprizorila v gorenjskem narečju. Zanj je prejela nagrado občinstva grand prix festivala beli delfin, kolegi kamišibajkerji pa so ji namenili nagrado morigenos. Kot je ob tem poudarila organizatorka festivala Jelena Sitar, je Ropret Žumer zmagovalni kamišibaj likovno ustvarila sama in ga sama tudi izvedla.

Mednarodna žirija je svoje priznanje prav tako namenila Ropret Žumer, odločila pa se je, da podeli še eno enakovredno priznanje, ki ga je prejela Silva Karim za kamišibaj Kons.

Letos so v sklopu festivala, ki je potekal v organizaciji društva Zapik, prvič podelili tudi mednarodno nagrado modri delfin. To namenjajo osebam, ki imajo posebne zasluge pri promociji kamišibaja, za prvo dobitnico pa so izbrali Myriam Foucher iz francoskega Lyona, s čimer se ji želijo zahvaliti za njene posebne zasluge v razvoju kamišibaja v mednarodnem prostoru. Foucher, ki je Piran tudi obiskala, je naredila prvo in največjo kamišiteko v Evropi.

Ljubitelji edinstvene oblike pripovedovanja zgodb ob slikah, ki izvira iz Japonske, so se sicer lahko pretekli konec tedna v Piranu skupaj kratkočasili s kar 50 uprizoritvami kamišibajev. Ti so bili razdeljeni v že znane programske sklope, in sicer kamišibaji za otroke, odrasle in družine.

Festival je obiskalo od 500 do 600 ljudi, organizatorji pa so bili zelo veseli tudi odličnega odziva občinstva na glasovanje.