Središče Ljubljane so zavzeli oblikovalci, med njimi tudi svetovna imena, ki na tridnevnem dogodku BIG Design Ljubljana slovenski javnosti predstavljajo svoje delo. "Platforma BIG SEE je tako postala svetovna," pravi direktor Zavoda Big Zmago Novak.
Težava ali izziv bi se lahko spraševali ob letošnjem dogodku BIG Design Ljubljana, ki nosi novo ime – predtem se je imenoval Teden oblikovanja, v prvotni različici pa Mesec oblikovanja, ki traja do sobote, 12. oktobra.
Gre za edinstven dogodek v Sloveniji in tudi širše v regiji, ki ga več kot dvajset let organizira Zavod Big z namenom predstavitve ter nagraditve oblikovalskih in arhitekturnih dosežkov tako v Sloveniji kot v 21 državah jugovzhodne Evrope. Ustanovitelj in direktor Zavoda Big Zmago Novak bi verjetno izbral besedo izziv, glede na to, da je v različici 2024 dogodek usmerjen svetovno.
"Letos imamo tudi nagrajence iz Južne Koreje, Vietnama, Japonske, ZDA, Argentine, Čila, Senegala, Južne Afrike. Dobro arhitekturo in oblikovanje raziskujemo svetovno," razlaga.
Toda zakaj bi ustvarjalce iz naštetih držav sploh zanimal splošno gledano neki manjši dogodek v še manjši državi? S čim so jih prepričali? "Ne prepričujemo, najdemo kakovostna dela in ustvarjalce povabimo k prijavi. Če se prijavijo, to pomeni, da očitno vidijo interes."
Za podelitev nagrad big design v obliki rožnatih kock iz kartona se je letos prijavilo 162 projektov iz 37 držav.
Big Design Ljubljana v prestolnico prinaša tudi nekatera zanimiva imena, kot je Florian Seidl – oblikovalec v Lavazzi, ali pa italijanskega oblikovalca Antonia Aricòja, ki je za Mulino Bianco (verjetno vam je znamka znana z vrečke za piškote) oblikoval kafetjero La Muttina.
A bolj kot nagrade, ki jih podeljujejo tudi za izstopajoči interier, oblikovalsko okuševalnico in konference, ki nagovarjajo pereče teme v oblikovanju, Novak poudari predstavitev oblikovalcev na ulicah Ljubljane, kar poteka že tretje leto.
Razstavljavcev je letos 40, dvakrat več kot lani, ki v razstavnih hišicah, razporejenih od Gornjega trga prek Stritarjeve ulice do Prešernovega trga in vse do Centra Rog na Trubarjevi ulici predstavljajo svoje delo. "Na ulice Ljubljane želimo pripeljati oblikovanje za tiste, ki nimajo pojma o oblikovanju," pravi Zmago Novak, ki poudari, da je cilj festivala predvsem ta, da postane Ljubljana "oblikovalska destinacija 365 dni na leto".
V četrtek so tako v mestni hiši podelili nagrade big see za najboljše slovensko oblikovanje, za javni in zasebni interier ter za perspektivne oblikovalce in arhitekte.
Kristina Desman, predsednica žirij za podelitev nagrad za interierje, je pojasnila, da so jih letos podelili manj kot lani, in sicer pet (dva v kategoriji zasebnega interierja in tri v kategoriji javni interier).
Komisija je med drugim opazila, da se interier v Sloveniji spreminja, saj postaja barvitejši, razgiban, bolj oblikovan. "Opazili smo tudi različne pristope k interierju od velikih megalomanskih interierjev v tujini do interierjev za starejše, ki veliko več delajo z likovnostjo, scenografskim pristopom do interierjev, ki presegajo sam interierje, in takšne smo tudi nagradili."
In kaj sploh pomeni, da interier presega interier? Desman navede nagrajeni projekt biroja Kabinet01 Bevk Perović arhitektov, ki so oživili del Ljubljane na degradiranem območju v industrijski coni in s tem "postavili smer, v katero se lahko ta del mesta razvija". Ali pa pisarno v Ferantovem vrtu, pod katero so podpisani a2o2 arhitekti, ki so spoštovali kulturno dediščino v Ravnikarjevi soseski Ferantov vrt, ali pa majhno stanovanje v Trnovem (Jagoda studio), ki je vzpostavil prostorsko zanimiv in raznolik interier. Več o nagrajenih interierjih spodaj:
Nagrajenci v kategoriji javnih interierjev:
Studio Kabinet 01, Ljubljana: Bevk Perović arhitekti: Matija Bevk, Vasa J. Perović, Rok Primožič
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje