Prešernovo gledališče Kranj nocoj predstavlja drugo premiero v letošnji sezoni. Uprizorjena bo črna groteskna komedija Predsednice avstrijskega pisatelja Wernerja Schwaba (1958–1994). Predstavo režira direktor in umetniški vodja Prešernovega gledališča Jure Novak, za katerega je to prva režija v tem gledališču. Schwab je bil eden najradikalnejših kritikov avstrijske družbe in družbe nasploh. V Predsednicah skozi duhovite in iskrive dialoge dveh upokojenih čistilk Erne in Grete ter še aktivne Maričke razgrinja banalno in na krščanskih stereotipih temelječo plat družbe, so zapisali v opisu predstave. "Na začetku se smejimo tem malim predsednicam, potem pa vse bolj z grozo strmimo v njihove travme," je potek predstave opisala dramaturginja Marinka Poštrak.
Schwab: dramski samouk, ki je zaslovel po širni Evropi
V kratkem, a izjemno ustvarjalnem in nekonvencionalnem življenju je režiser in umetnik Werner Schwab s svojimi družbenokritičnimi dramami izstopil iz povprečja v avstrijskem gledališkem prostoru in zanje prejel številne nagrade. Med letoma 1990 in 1994 je napisal 16 dram, od katerih je bilo v času njegovega življenja uprizorjenih osem. "Po premieri Predsednic leta 1990 v dunajskem Künstlerhausu se je iz 'kmeta na osamljeni štajerski kmetiji', na katero se je umaknil iz malomeščanskega Gradca, prelevil v komet, ki je zasijal na avstrijskem in svetovnem dramskem nebu, podobno kot Mark Ravenhill na britanskem," je v gledališkem listu zapisala Poštrak. "Pisal je neposredno iz svojih jeter, saj so mu šli Avstrijci dobesedno na jetra," pojasnjuje in dodaja, da "je Schwab v Predsednicah nastavil v obraz ogledalo 'malemu človeku'".
Schwabove jezikovne akrobacije nudijo priložnost za humorno in hkrati tragično refleksijo
Predsednice so bile do zdaj v Sloveniji uprizorjene trikrat, vse v prevodu Mojce Kranjc. Leta 1997 v SNG-ju Drama Ljubljana v režiji Bojana Jablanovca, leta 2018 v KGB-ju Maribor v režiji Nicka Upperja in leta 2022 v zavodu Pothos Melara v režiji Nine Ramšak Marković. "Vendar pa je pravi čas, da se uprizori znova, saj odpira zelo aktualne teme," je na novinarski konferenci izpostavil režiser. "Moj glavni vpogled je bil v nemoč, v to, na kakšne vse načine omejujemo sami sebe, na kakšne vse načine smo izgubljeni, si ne upamo niti želeti, niti sanjati, omejeni smo zaradi teže preteklosti in kompleksnosti sveta."
"Osrednji element Schwabovih iger je jezik. Sočasno je akter in tema. Oblikovan je tako samosvoje, da so ga kritiki razglasili za samostojen jezik, za 'schwabovščino'. Schwab svoj jezik razvije iz standardne nemščine in njenih dialektov tako, da iz nje izlušči posebnosti in anomalije, jih stilizira in potencira ter jih, tako potujene, uporabi v novih, neobičajnih in nepričakovanih kontekstih. Učinki, ki jih s tem doseže, so pogosto smešni, včasih poetični, včasih pa govorica njegovih likov postane manieristična ali celo hermetična," pa je v zapisu izpostavila Špela Virant v gledališkem listu.
Scenograf predstave Predsednice je Leon Vidmar, kostumografinja Dajana Ljubičič, avtor glasbe Uroš Buh, v živo jo izvaja pozavnist Branko Mrak. Poleg tega so pri projektu sodelovali še svetovalka za gibanje Lada Petrovski Ternovšek, oblikovalec luči Andrej Hajdinjak in oblikovalec maske Matej Pajntar.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje