Sama ustanova Peggy Guggenheim je sicer precej starejša od muzeja, ki so ga uradno odprli šele nekaj mesecev po Peggyjini smrti. Med letoma 1951 in 1979 je namreč Peggy, nečakinja slovitega Solomona R. Guggenheima, ustanovitelja fundacije Guggenheim in Guggenheimovega muzeja v New Yorku, vsako poletje za javnost odprla svojo zbirko moderne in sodobne umetnosti. Peggy je pravzaprav dobesedno živela za umetnost in v umetnosti. O tem, kako resno je jemala svoje poslanstvo varuhinje in promotorke umetnosti 20. stoletja, priča tudi njen naslednji izrek, povezan z udeležbo na odprtju njenega muzeja v New Yorku oktobra 1942: "Nosila sem enega iz para uhanov, ki jih je izdelal Tanguy, in enega, ki ga je naredil Calder. Tako sem pokazala, da ne preferiram niti nadrealizma niti abstraktne umetnosti."
Kupi eno sliko na dan
Prvi muzej/galerija Peggy Guggenheim sicer 'ne bi smel' nastati v New Yorku. V to je Peggy prisilila vojna v Evropi, za katero se sama dolgo ni želela zanimati in je tako v letih 1939 in 1940 še vedno načrtovala muzej v Londonu in mrzlično kupovala umetniška dela, in sicer po načrtu "kupi eno sliko na dan". Čeprav je bila njena newyorška galerija eden ključnih centrov sodobne vizualne umetnosti, v kateri se je med drugim tudi rojeval abstraktni ekspresionizem in kjer je priložnost za predstavitev svojih del med drugim dobil tudi tedaj še neznani Mark Rothko, se je Peggy vedno želela vrniti v Evropo.
Ljubimci ti pomagajo do boljše zbirke
Leta 1947 se je Peggy 'zasidrala' v Benetkah, v palači Venier dei Leoni ob kanalu Grande. Svojo zbirko je prvič razstavila leta 1948, in sicer v okviru programa beneškega bienala. V mestu na vodi je Peggy nadaljevala zbirateljsko usmeritev, ki ji jo je svetoval Samuel Beckett, s katerim je imela leta 1937 krajšo afero. Dramatik ji je v času, ko je še imela galerijo v Londonu, 'zapovedal', naj zbira sodobno umetnost, saj je le ta "živa stvar". Beckett ni bil edini 'tesni' prijatelj Peggy Guggenheim, ki je damo pomagal vzgojiti v eno najbolj prefinjenih zbirateljic 20. stoletja. Okus si je Peggy 'ostrila' tudi med poroko z Maxom Ernstom in med aferami s številnimi ljubimci, ki so po večini bili umetniki.
Muzej Peggy Guggenheim je danes eden najbolj referenčnih muzejev za področje umetnosti prve polovice dvajsetega stoletja v naši bližini. Predvsem so reprezentativne zbirke kubistične, futuristične, nadrealistične, metafizične in evropske abstraktne umetnosti ter zbirka ameriškega abstraktnega ekspresionizma, ki ga je Peggy tudi pomagala 'uvesti' v Evropo. Leta 1950 je namreč prav ona organizirala prvo razstavo Jacksona Pollocka v Italiji. Jubilejno leto bodo v muzeju Peggy Guggenheim med drugim zaznamovali z razstavama abstraktne avantgarde iz zbirk Peggy Guggenheim in Solomona R. Guggenheima ter Utopija je pomembna: Od bratovščin do Bauhausa.
V galeriji si lahko ogledate nekaj del iz zbirke Peggy Guggenheim.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje