Razstavo so pripravili ob letošnji 30. obletnici odprtja Kavčnikove domačije za javnost. Razstava predstavlja zgodbo več kot 350 stare domačije iz Zavodenj nad Šoštanjem, na obronku Šaleške doline.

Kot so sporočili iz Muzeja Velenje, gre za enega redkih ohranjenih primerov evropske alpske dimnice, ki je bila v stoletjih večkrat dograjena in restavratorsko obnovljena. Dimnica je najstarejši tip stanovanjske hiše z odprtim ognjiščem, v kateri je bil prvotno en sam prostor, ki je obenem nudil zavetje ljudem in nekaterim domačim živalim.

Razstava razkriva različne vidike tega etnološkega bisera, tako s strani stavbne in premične dediščine kot tudi družbeno in duhovno kulturo skozi zgodbe njenih zadnjih prebivalcev.

Avtorica razstave je višja kustosinja Špela Regulj, oblikovala jo je kustosinja Barbara Drev, scensko vizualizacijo sta pripravila Melita Dobelšek in Simon Špital. Interaktivne elemente sta prispevala Stojan Knežević in Barbara Drev.

Sta pa Muzej Velenje in Šaleško muzejsko in zgodovinsko društvo pred dnevi na Velenjskem gradu pripravila tudi predavanje z naslovom Sorodniki borcev Pohorskega bataljona kot žrtve nacističnega nasilja. Ob letošnji 80. obletnici Pohorskega bataljona je predaval direktor Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor Boris Hajdinjak.

Pohorski bataljon velja za enoto, izrazito povezano z območjem Maribora, Ruš in Slovenske Bistrice. A iz tega prostora je prihajal le del borcev, in sicer 14 od okoli 100. Zato je Pohorski bataljon enakovredno povezan z območjem Šaleške doline, od koder je bilo 13 borcev. Žrtve nacističnega nasilja pa niso bili samo borci, temveč tudi njihovi sorodniki. Ti so bili osrednja tema predavanja ob 80. obletnici Pohorskega bataljona.