Festival pripravljajo pri Jazzu Ravne, kjer napovedujejo, da bo glasbeni izbor festivala zadovoljil zaprisežene ljubitelje džeza, pa tudi občasne obiskovalce tovrstnih koncertov, saj so v programu zajete zelo različne zasedbe, tako glede števila glasbenikov v skupni kot tudi glasbe, ki jo preigravajo.

"Želeli smo pripraviti program ob stoletnici džeza na Slovenskem in vanjo zajeti čim širšo glasbeno ponudbo," je za STA povedal Franc Kokal iz Jazza Ravne.

Festival se bo tako v sredo dopoldne nadaljeval s kar tremi koncerti za otroke vrtcev in osnovnih šol v Kulturnem centru na Ravnah, ki jih bosta izvedla multiinstrumentalist Boštjan Gombač in pianist Sašo Vollmaier. Gombač bo nato na Ravnah, v Koroški osrednji knjižnici dr. Franca Sušnika, nastopil tudi v sredo zvečer ob razstavi fotografij in del z džezom povezanih umetnikov, fotografa Jožeta Požrla ter grafika in slikarja Stojana Brezočnika.

Delček bogate slovenske zgodovine džeza bo v četrtek zvečer na odru ravenskega kulturnega centra predstavil Big Band RTV Slovenija s pevko Ano Bezjak in dirigentom Lojzetom Krajnčanom.

V petek bo v ravenskem KMKC-ju Kompleksu nastopil duet freekind, ki ga sestavljata hrvaška pianistka in vokalistka Sara Ester Gredelj in slovenska bobnarka Nina Korošak Serčič. Za njima bo na istem odru v petek nastopila še zasedba na čelu s saksofonistom Juretom Puklom, ki bo skupaj s pevko Veroniko Kumar predstavila album Broken Circles.

Za konec festivala bodo v soboto na odru KMKC Kompleksa še trije koncerti. Nastopile bodo zasedbe CUT Trio, Ecliptic in P'Jays, v katerih igrajo uveljavljeni glasbeniki. Festival organizira program Jazz Ravne, ki poleg predstavitve slovenskih in tujih izvajalcev poudarek daje tudi promociji lokalne džezovske ponudbe z vse močnejšo lastno produkcijo in izobraževanjem otrok in mladine.

Na letošnjem festivalu se Jazz Ravne pridružuje pobudi Europe Jazz Network (EJN) za organizacijo prireditev s čim manj odpadki. Jazz Ravne se je sicer mreži EJN, v kateri je več kot 170 organizacij iz več kot 30 držav, pridružil maja letos. Slovenijo v EJN-ju trenutno zastopajo trije, poleg Jazza Ravne še Cankarjev dom in Jazz Cerkno.

18. Festival slovenskega jazza, v okviru katerega je bilo na Koroškem septembra že nekaj dogodkov, spremlja tudi spletna likovna razstava z naslovom Jazz v sliki – glasba kot motiv. Avtorji razstavljenih del so učenci Osnovne šole koroški jeklarji in podružnice v Kotljah, ki so navdih za dela dobili skozi glasbo z zgoščenk Marko skače in Stick Control.

Mesec dni po festivalu se začne tudi 15. abonma Jazz Ravne, ki do aprila 2023 prinaša osem koncertov domačih in tujih zvezd džeza.