Razstavo Zločin in sadež, ki jo bodo odprli decembra, pripravljata Tine Kaluža in Ana Čič. Navdih za naslov sta dobila v grafitih lubenic, ki so se pred skoraj 20 leti pojavili na več lokacijah v Postojni. Kot je za STA povedala vodja muzeja Tina Poljšak, bo razstava tematizirala različne vidike grafitov v razponu od umetnosti do vandalizma, torej od vprašanja revitalizacije urbanih središč z ulično umetnostjo do uničevanja lastnine ali spodbujanja nestrpnosti.
Kustos Kaluža je povedal, da bodo že februarja začeli fotodokumentiranje grafitov, vključno s "pupmo", nekdanjo bencinsko črpalko, ki se je pred leti prelevila v še vedno delujoč skejterski park, in s serijo zunanjih poslikav, ki jo je leta 2022 v Pivki zagnala galerija Hiša kulture. Zanima jih tudi "vojaški grafit", za katerega pravi, da je bil v času, ko je bilo v Postojni veliko vojakov JLA, v mestu precej razširjen.
Muzej bo letos sodeloval s Prirodoslovnim muzejem Črne gore, ki je k sodelovanju povabil njihovega strokovnjaka za kraški svet in jamske živali Slavka Polaka, da v Podgorici pripravi razstavo Podzemeljski svet Črne gore o jamah in podzemnem ekosistemu te dežele. Polak je eden večjih strokovnjakov na tem področju, ki že leta raziskuje dinarskokraški svet.
V sklopu gostovanj drugih muzejev bodo pripravili razstavo Slovenika, zares si čudovita. Gre za nadgradnjo razstave Muzeja novejše in sodobne zgodovine o izgradnji prve avtoceste v Sloveniji z arheološkimi najdbami in drugimi predmeti, ki jih hrani Notranjski muzej.
Muzej bo gostil tudi več manjših razstav, med drugim razstavo o rapalski meji na Postojnskem, na osrednjem mestnem trgu pa bodo aprila odprli razstavo ob deseti obletnici prenovljene podobe postojnskega glasila Prepih.
V sklopu izobraževalno-pedagoške dejavnosti nadaljujejo serijo muzejskih abonmajev različnih tematik, vključno z "muzejskim špancirjem" – mesečnimi izleti po regiji. Posvečeni so različnim vidikom zgodovine in naravne dediščine. Kot pravi Poljšak, sta se za zelo uspešna oziroma vedno razprodana izkazala prav muzejski špancir in otroški abonma. Marca v goste prihaja Leon Drame, član Slovenskega rodoslovnega društva, ki bo na delavnicah obiskovalce naučil izdelati družinsko drevo.
V muzeju letos končujejo tudi projekt Kul(turizem) kot generator razvoja destinacije, v sklopu katerega bodo septembra odprli novo stalno razstavo v prenovljenih kletnih prostorih muzeja in novozgrajene zunanje depoje. Tam bodo na ogled večji razstavni predmeti, kot je prva lokomotiva iz Postojnske jame in drevak.
Kot so sporočili iz muzeja, bo nova stalna razstava v kleti obiskovalcem skozi različne interaktivne in didaktične vsebine predstavila zgodovino kraških jam z različnih gledišč. V prvem sklopu bo predstavljena zgodovina jam, preden je vanje vstopil človek, v drugem pa bodo skušali ponazoriti različna poglavja človekovega poseganja v kraško podzemlje.
Kul(turizem) kot generator razvoja destinacije je projekt občine Postojna in njenega Zavoda Znanje, del katerega je Notranjski muzej. Skupna vrednost projekta je 2,1 milijona evrov, za katerega je občina od ministrstva za kulturo prejela 1,66 milijona evrov.
V Notranjskem muzeju je sicer do 15. septembra na ogled razstava V spirali časa: Notranjska v pozni bronasti in starejši železni dobi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje