V zlatem abonmaju Cankarjevega doma bo nocoj ob 20. uri nastopil Orkester italijanske Švice. Orkester je eden osrednjih nosilcev glasbene kulture v Švici. Na ljubljanskem koncertu v Gallusovi dvorani ga bo vodila dirigentka mlajše generacije Tabita Berglund, kot solist se bo pridružil violinist Ray Chen. Večerni dogodek se bo začel z Beethovnovo Uverturo Egmont, v osrednjem delu s solistom bo mogoče slišati violinistki koncert v D-duru Petra Iljiča Čajkovskega, za sklep pa bo zazvenela še Dvoržakova sedma simfonija.

Orkester italijanske Švice letos praznuje 90 let. Ustanovljen je bil leta 1935 kot Orkester Radia italijanske Švice, na njegov zven pa so vplivala imena, kot so Richard Strauss, Hindemith, Stravinski in Berio. Trenutno je njegov glavni dirigent Markus Poschner, glavni gostujoči dirigent pa Krzysztof Urbanski, ki je na tem položaju nasledil Vladimirja Aškenazija. Orkester je stalni sestav kulturnega središča LAC v Luganu, kjer sodeluje v treh glavnih koncertnih ciklih ter pri opernih in baletnih koprodukcijah.

V mednarodnem prostoru se predstavlja na gostovanjih v največjih gledališčih in koncertnih dvoranah Evrope, od Zlate dvorane dunajskega Glasbenega združenja, Berlinske filharmonije, salzburške Velike festivalne dvorane, Kölnske filharmonije do frankfurtske Opere. Svojo diskografijo dopolnjuje v sodelovanju z mrežo Radiotelevisione svizzera di lingua italiana (RSI), nekatere plošče so bile tudi nagrajene.

Norveška dirigentka Tabita Berglund je s tekočo sezono postala glavna gostujoča dirigentka Simfoničnega orkestra iz Detroita, v naslednji pa bo enako mesto prevzela še pri Dresdenskih filharmonikih. V tej sezoni bo prvič nastopila s simfoničnimi orkestri iz Houstona, Minnesote, Göteborga, Islandije in Lahtija ter z orkestrom Gürzenich iz Kölna, Pariškim komornim orkestrom in Simfoničnim orkestrom Poljskega radia. Na Norveški akademiji za glasbo je naprej študirala violončelo in nato še dirigiranje. Posveča se raznovrstnemu repertoarju, od Mozarta in Beethovna do Dvoržaka, Musorgskega, Poulenca, Lutoslawskega in Brittna, v zadnjem obdobju pa opozarja tudi na skandinavske skladatelje, kot so Thorvaldsdottir, Saariaho, Sibelius, Svendsen in Irgens Jensen, piše v koncertnem listu.

Ray Chen je pozornost svetovne javnosti pritegnil kot zmagovalec tekmovanj Yehudija Menuhina leta 2008 in kraljice Elizabete leta 2009. Danes nastopa z najprestižnejšimi orkestri, kot so Londonski filharmonični orkester, Orkester Gewandhaus Leipzig, Newyorški filharmonični orkester in Orkester Državne akademije sv. Cecilije, ter sodeluje z dirigenti, kot so Riccardo Chailly, Daniele Gatti, Manfred Honeck in Kiril Petrenko. Predstavlja se na odmevnih dogodkih, kot sta podelitev Nobelove nagrade v Stockholmu in festivalu BBC Proms ter s spletno promocijo redno razprodaja svoje nastope. Revija Forbes ga je uvrstila na seznam 30 najvplivnejših Azijcev, mlajših od 30 let.