Organizator vseh treh festivalov, ki bodo za obiskovalce brezplačni, je založba Goga.
Festival ulične umetnosti Rudi Potepuški bo potekal med 1. in 3. julijem. Na Glavnem trgu bo mestni vagabund v treh dneh predstavil najboljše plesalce, akrobate, artiste, klovne in druge ulične umetnike, ki jih je spoznal v preteklem letu.
Dogajanje bo v četrtek ob 18.00 odprl koncert oziroma glasbena intervencija Gledališkega pevskega zbora, med drugim pa se bodo zvrstile še akrobatsko-gledališka predstava Poročne vrvi skupine Cirkopitanga, cirkuške delavnice združenja Cirkokrog, akrobatsko-plesna predstava MirOr Aerial circusa in interaktivni hip-hop show D-konstrukcija CIE Dyptic. Prvič se bo s koncertom uglasbene poezije za otroke novomeškemu občinstvu predstavila tudi glasbena zasedba Backi iz klavirja.
Novomeški poletni večeri bodo nato potekali med 8. julijem in 24. avgustom. Začeli se bodo s pogovorom o romanih Šola za delikatne ljubimce Svetlane Slapšak in Naj me kdo zbudi Lucije Stepančič. Roman Šola za delikatne ljubimce je križanec med potopisom, političnim esejem in pustolovsko-ljubezenskim romanom. Naj me kdo zbudi se dogaja v Firencah in se začne kot ljubezenska zgodba, toda glavna junaka začneta kot za šalo preskakovati stoletja, svet živih in mrtvih.
Koncerti, pogovori in predstavitve bodo v knjigarni Goga, med gosti pa bodo Boris A. Novak, Božidar Brezinščak Bagola, Boštjan Videmšek, Tadej Golob, Mirt Komel, Marjolijn van Heemstra in Ana Čop.
Med poletnimi festivali je še Novo mesto short, ki bo potekal konec avgusta. S festivalom želijo opozoriti na pomembnost zbirk kratke proze in opozoriti na avtorje, ki si zaslužijo zapolniti novo mesto v zgodovini slovenske literature. Festival poteka v sodelovanju z Društvom slovenskih literarnih kritikov, ki enemu od nominirancev podeli nagrado novo mesto.
Štiri finaliste, ki jih letos izbirajo žiranti Robert Kuret, Silvija Žnidar, Žiga Rus in Matej Bogataj, bodo razglasili v začetku julija. Letošnja novost je, da ne bodo izbirali le med slovenskimi avtorji, ampak tudi med tujci, ki živijo v Sloveniji, so prevedeni v slovenščino in jih slovenske založbe objavljajo, je za STA dejala Jedrt Jež Furlan. Zelo pomembna je dostopnost knjig avtorjev, tj. da so na policah v veliko slovenskih knjižnicah in knjigarnah.
Festival zaznamujeta tudi pogovor in pripovedovalski večer na izbrano temo – letos je rdeča nit meja. Po besedah Jedrt Jež Furlan je tema zelo široka in dopušča veliko domišljije; avtorji lahko prehajajo čez mejo v literarnih žanrih ali dejansko čez fizično mejo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje