Nastalo je več razstav na različnih prizoriščih, v Galeriji Velenje sta na ogled dve. Razstavi pod skupnim imenom Zgodba hiše kultnega betona, 50 let arhitekture Adija Miklavca v Galeriji Velenje sta na ogled do 27. novembra.
Stavba arhitekta Adija Miklavca (1937–2002) je nastala v drugi polovici 20. stoletja, v času arhitekture surovega betona, poimenovanega brutalizem, ki je šokiral javnost, a napovedal novo obdobje v arhitekturi. Stavba je bila načrtovana kot kulturni objekt in se tudi ves čas uporablja za kulturo. V obdobju 1971–2005 sta v njej domovali knjižnica in galerija, danes je v njej Galerija Velenje, stavba pa je bila leta 2015 obnovljena.
Ob jubileju stavbe želijo v Velenju zgodbo stavbe predstaviti širši javnosti, zato so zasnovali projekt Zgodba hiše kultnega betona in znotraj njega sklop spominskih, dokumentarnih in preglednih razstav. Z evalvacijo arhitekture in dogajanja v zgradbi so v projektu povezali vse zavode, ki so nekoč delovali pod isto streho. To so danes Festival Velenje – Galerija Velenje, Muzej Velenje in Knjižnica Velenje.
V pritličju Galerije Velenje so tako pripravili razstavo o arhitekturi galerije in njenem avtorju ter o polstoletnem dogajanju v galeriji, razstava nosi naslov Od galerijskega kotička do galerije. V zgornjem nadstropju galerije pa je v spomin na prvo postavitev pripravljena razstava Umetnost in barve Afrike, ki se navezuje na češkega kiparja, fotografa, popotnika in raziskovalca Afrike Františka Foita, ki se je v 70. letih prejšnjega stoletja preselil v Velenje.
Sklop razstav dopolnjujejo še razstava v podhodu Pošta, ki je posvečena 50. obletnici prihoda zakoncev Foit in prvi razstavi afriške zbirke v Velenju, razstava Podobe hiše kultnega betona v Galeriji na prostem pri pošti in pregledna razstava izbora publikacij in plakatov Galerije Velenje 1971–2021 v Knjižnici Velenje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje