Jean Duncan je dela ustvarila na papirju iz ječmena, perunike, ličkov koruze ter z uporabo grafičnih tehnik jedkanice, japonskega lesoreza, z uporabo kaligrafije, akvarelne tehnike, vodnega tiska in barvnega tuša.
Umetnica je bila v okviru Centra za okoljske spremembe in odpornost človeštva (CECHR) vključena v raziskovalne projekte prek rezidence. Sodelovala je pri številnih projektih in raznolikih praktičnih procesih raziskav: vzgoji rastlin, opazovanju rastlin pod mikroskopom, študiju hidroponike in uporabi odpadnega rastlinskega materiala raziskav, iz katerega je izdelovala ročno izdelan papir po novih recepturah. Njen proces dela se je med pojavom nove koronavirusne bolezni spremenil, saj je morala zaradi vsesplošnih omejitev raziskave v rastlinjakih opustiti, dogovorjena razstava na Institutu Jožef Stefan pa je bila zaradi specifičnih razmer v svetu preložena na leto 2021.
Rezultat umetničinih raziskav v tem obdobju niso bili le bolj vzdržljiv in obstojnejši papir ter risbe, ki so prikazovale kompleksnost koreninskega sistema, temveč tudi svobodna uporaba umetniškega navdiha. Čeprav so navdih za dela pogosto predstavljali znanstveni izsledki, posnetki in dejstva, jih je umetnica vsakič znova likovno nadgradila, je v razstavni zloženki zapisala umetnostna zgodovinarka Nuša Podgornik.
Pretežno okrogle, spiralne in kroglaste oblike likovnih del so vidne v obliki celic in celičnih struktur ter izhajajo iz prereza korenin, kar potrjujejo tudi primeri dokumentarnih posnetkov na razstavi, narejenih z opazovanjem koreninskih prerezov z ionskim mikroskopom Instituta Jožef Stefan. Tu pa se v likovni umetnosti srečamo tudi z ikonografijo simbolike kroga in krožnega gibanja, ki je v evropski tradicijski kulturi vezan na gibanje sonca je še zapisala Nuša Podgornik.
Jean Duncan (1957) je študirala na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Glasgowu, kjer je opravila tudi podiplomski študij in specializacijo iz načrtovanja in oblikovanja stenskih poslikav ‒ muralov. Od leta 2010 je njeno likovno delo vezano tudi na sodelovanje z znanostjo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje