Na ogled bodo Plečnikovi načrti in drugi dokumenti, ki so spremljali prizadevanja, načrtovanje in gradnjo nove knjižnice. Na ogled bodo tudi gradivo arhiva Akademske akcije za gradnjo univerzitetne knjižnice in drugih zbirk, fotografije z dogodkov, osebnosti ter prispevki iz tedanjega tiska, kjer so pisali o nujnosti gradnje in poročali o poteku del. Videti bo mogoče tudi nekaj predmetov, katerih zgodbe so povezane z arhitektom in njegovo palačo knjižnice.

Kot so sporočili iz knjižnice, je razstava v prvi vrsti poklon arhitektovemu razmisleku, kakšno vlogo ima knjižnica v kontekstu življenja posameznika, mesta in naroda, hkrati pa tudi spoštovanje do najmanjših podrobnosti, ki jih je vpletel v zunanjščino in prostore svoje izjemne palače. Poskušala bo odgovoriti na vprašanja o tem, kako in kdaj se je Plečnik vpletel v načrtovanje stavbe, kaj vse se je zgodilo, da je do gradnje prišlo, in kako je potekala, kakšno je bilo mnenje o potrebi po knjižnici in gradnji ter ali je palača postavljena tako, kot si je arhitekt zamislil in ali je zaključek gradnje hkrati pomenil tudi današnjo podobo palače NUK.

Razstavo so pripravili umetnostni zgodovinar Damjan Prelovšek, ki spada med največje poznavalce Jožeta Plečnika, prodekan ljubljanske Fakultete za arhitekturo Tadej Glažar in Žiga Cerkvenik iz NUK, oblikoval jo je Maj Blatnik iz NUK. Na ogled bo do 12. novembra.