Po besedah vodje projekta in soavtorja razstave Boruta Križa so razstavo zasnovali tako, da ne predstavlja le zadnjih 650 let zgodovine novomeškega območja, temveč zajema pregled 6.000 let, od prvih naselitvenih sledov do sodobnega Novega mesta.
Šest sklopov razstave
Z razstavo so v novomeškem muzeju prvič prikazali razvoj območja vse od prvih sledov človekovega bivanja do danes, jedro razstave pa posvetili Novomeščanom različnih starosti, spolov, poklicev in družbenih slojev v vseh časovnih obdobjih. Razdelili so jo v šest sklopov - Mesto pred Novim mestom, Ustanovitev, Rast in razvoj mesta, Življenje v mestu, Gospodarstvo mesta, Mesto na preizkušnjah in Podobe mesta.
Jedro razstave, ki bo na ogled do 6. aprila prihodnje leto, predstavljajo predmeti in slikovno gradivo, ki se nanašajo na preteklost mesta, je povedala koordinatorica razstave in njena soavtorica, zgodovinarka Majda Pungerčar.
Na ogled veseli in žalostni trenutki
Razstavljeno gradivo prikazuje novomeško obrt, trgovino, industrijo, urbanizacijo in promet, mestno društveno in družabno življenje, njegove šege, vojskovanja ter upodobitve mesta. Razstava nudi vpogled v javne in osebne dogodke, vesele in žalostne trenutke, uspehe in težave mesta ter pestrost in različnost mestnega življenja skozi tisočletja.
Pri razstavi so sodelovali vsi strokovni sodelavci muzeja, pri pripravi razstave srednjeveških pečnic, ki so jih odkrili pri arheoloških raziskavah v mestnem jedru, pa sodelujejo z novomeškim Centrom za preventivno arheologijo Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje