Krstna uprizoritev predstave Čriček in temačni občutek bo drevi ob 20. uri, ponovitve sledijo med 8. in 10. oktobrom ter 13. in 14. oktobra.
O temačnem občutku v čričkovi glavi
"Vse živali so samo po ena svoje vrste, in ker v nizozemščini živali nimajo spola, so vsi njegovi črički, veverice in sloni enaki. Vse so tudi enake velikosti. Tako lahko kit pleše s polžem in slon z veverico. Gozd je nekakšna alegorija družbe, v kateri vsi idealno sobivajo," so v Slovenskem narodnem gledališču (SNG) Nova Gorica zapisali v gledališkem listu.
Živali bralcu del nizozemskega avtorja Toona Tellegena (1941) ponudijo neverjetno lepa, modra, nepretenciozna in inteligentna razmišljanja o smislu življenja, izhajajoč iz svojih posebnih okoliščin in duševnih stanj. V čričkovem primeru gre za vprašanje depresije, jež se bojuje s strahom pred obiski, slon ima neustavljivo željo po plezanju na drevesa, veverica pa je tako zaposlena z vsemi okrog sebe, da pozablja nase. Zgodba Čriček in temačni občutek je v izvirniku pod naslovom De genezing van de krekel izšla leta 1999.
Ko smo bili zaprti med štiri stene ...
"Predstava, ki je prva v ciklu predstav o mentalnem zdravju, se ukvarja s tem, kar se je v bistvu dogajalo nam, medtem ko smo bili zaprti v svojih kockah, v svojih stanovanjih v preteklih letih. Pokaže na različne občutke, ki smo jih ob tem imeli, in različne strahove, ki so se ob tem budili," je povedal v. d. umetniškega vodje novogoriškega gledališča Marko Bratuš. Uprizoritev ni tako "temačna", kot bi to lahko sodili po naslovu, je še zatrdil in dodal: "Predstava ni nekaj, kar bi človek pričakoval, to, kar je nastalo, je nekaj, česar nismo še videli."
Ivana Djilas, ki podpisuje režijo predstave, je povedala, da je gledališče moralo ponuditi odgovore, če ti sploh obstajajo, na vprašanja o tem, kaj se nam je zgodilo med epidemijo. "Vsaj pogovarjati se moramo o tem. Zdelo pa se mi je popolnoma neprimerno, da delamo po težkem obdobju neko težko predstavo," je dejala.
Glasbeno-vizualni spektakel sta po živalskih zgodbah in poeziji priredila Ivana Djilas in Marko Bratuš. Prevajalci so bili Staša Pavlović, Mateja Seliškar Kenda in Bratuš, ki je poskrbel tudi za dramaturgijo. Scenografijo je ustvarila Sara Slivnik, za kostume je poskrbela Jelena Proković, za koreografijo pa Maša Kagao Knez. Avtor songov je Boštjan Gombač, poleg njega pa sta glasbo prispevala še Joži Šalej in Murat.
V predstavi igrajo Ana Facchini, Patrizia Jurinčič Finžgar, Matija Rupel, Žiga Saksida, Urška Taufer in Andrej Zalesjak ter že omenjena glasbenika Joži Šalej in Murat.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje