Nagrada Adelaide Ristori je ime dobila po slavni igralki iz 19. stoletja, ki se je rodila v Čedadu in s poroko postala markiza. Kot igralka je obredla ves svet. Od leta 1999 nagrado z njenim imenom za zasluge pri promociji kulture in pomena žensk v družbi podeljuje Soroptimist International, Humanitarni Soroptimist klub iz Čedada v Italiji.
Podelitev bo konec avgusta, v času letošnjega Mittelfesta, so sporočili iz Slovenskega narodnega gledališča Maribor.
Marijino iskanje in samota
Z romanom Marijin testament iz leta 2012 je sodobni irski pisatelj Colm Toibin humaniziral Kristusovo mater in ji podelil lastni glas. "Dva tisoč let se piše biografija Marije, Kristusove matere; naslikana in zapisana je neštetokrat, a vsaka pokrajina njene zgodbe ima isti motiv: motiv ženske, ki je izgubila sina. Samota ob izgubi je neskončna, zgodovina izgube je nepojasnjena, njeno potovanje je potovanje po robu, kjer se vsaka misel spremeni v ostrino noža, rana pa se nikoli ne zaceli," je za gledališki list zapisala Livija Pandur, ki je po smrti režiserja Tomaža Pandurja dokončala uprizoritev v SNG Maribor.
Uprizoritev, ki je bila premierno izvedena septembra 2016, je oblikovana v 14 miselnih pokrajin Marijine poti, v oltar ljubezni, izgube, samote, iskanja smisla v ranah. Brezmadežna/Immaculata je po premieri v Mariboru med drugim gostovala že v Madridu v Španiji in v Guadalajari v Mehiki ter bila uvrščena v tekmovalni spored Festivala Borštnikovo srečanje.
Skoraj 15 let pod okriljem mariborske Drame
Nataša Matjašec Rošker je študirala dramsko igro na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani pri profesorjih Miletu Korunu in Matjažu Zupančiču in diplomirala pri profesorjih Dušanu Jovanoviću in Štefaniji Drolc. Do leta 2007, ko je postala stalna članica ansambla Drame SNG Maribor, je kot samostojna ustvarjalka, samozaposlena na področju kulture, delovala v več poklicnih gledališčih in neodvisnih gledaliških skupinah. Nastopila je tudi v več celovečernih filmih in za svoje delo prejela več nagrad doma in v tujini.
Festival s tridesetletno tradicijo
Mittelfest, ki so ga prvič izvedli leta 1991, je eden izmed najprestižnejših festivalov glasbe, gledališča in plesa srednjeevropskega območja ter geopolitičnega območja, vključenega v srednjeevropsko pobudo (InCe - CEI). Ponuja izbrane produkcije iz Srednje Evrope in Balkana – gledališke, plesne in glasbene, tako sodobne kot klasične. Po navadi poteka v juliju, lani pa so ga bili organizatorji zaradi pandemije primorani prestaviti na september. Vsebinsko ga je lani zastavil umetniški vodja Haris Pašović z nosilno idejo, kakšno vlogo naj ima v današnjem koronačasu empatija, kako jo dojemamo, kako jo vrednotimo, kako jo lahko umetniško izrazimo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje