Premiera predstave Slišati morje, ki je namenjena otrokom od tretjega do šestega leta, bo 3. junija ob 17. uri, ponovitve sledijo 4., 6., 7., 8. in 11. junija.

"Ko odkrijemo skrivnost igrivosti in radovednosti, ki izraščata iz pristnega stika in odnosa, iz geste poslušanja in nuje, da smo slišani, ugotovimo, da zato, da bi slišali morje, ni treba iti daleč," so zapisali v Lutkovnem gledališču Ljubljana. Foto: LGL/Jaka Vramuž

Malčki so povabljeni, da najprej s starši in nato vse bolj samostojno raziskujejo estetsko izkušnjo potopljenosti v odmerjene vizualne, taktilne in zvočne vtise, ki jih celostno objamejo in pričarajo izkušnjo podmorske dogodivščine, so zapisali v LGL-ju.

Morska vila male obiskovalce vodi od koščka do koščka zvočne sestavljanke – od vsakdanjega vrveža do najglobljih pritajenih morskih zvokov, ki terjajo odprta ušesa in poslušanje z dlanmi. Otroci postanejo raziskovalci, saj jim je dopuščeno, da skupaj z morskim tokom plešejo, pojejo, se gibajo, tipajo in odkrivajo čarobni svet z vsem telesom in čutili.

Poetični register, s katerim otroka nagovarjajo morska bitja ter mu na posreden način razkrivajo skrivnost potopljenosti v čutno sfero, ki je vir ustvarjalnosti in skrivnost prepletenosti vsega bivajočega, boža in spodbuja z melodijo in ritmom govora. Lutke, ki jih srečuje na poti, so simpatične, včasih čudaške živali, nekatere so človeku podobne, druge čisto drugačne od njega, a prav vsaka je na svoj način veličastna in čuva delček morske sestavljanke, brez katere morje ne bi bilo popolno.

Igrivo in neobremenjeno raziskovanje, katerega temelj je otrokov pristni stik z odraslimi, ki jim zaupa, odkriva lepote neznanega. Foto: LGL/Jaka Vramuž
Igrivo in neobremenjeno raziskovanje, katerega temelj je otrokov pristni stik z odraslimi, ki jim zaupa, odkriva lepote neznanega. Foto: LGL/Jaka Vramuž

Otroci krepijo svojo sposobnost poslušanja in aktivno prispevajo lasten glas, ki lahko pomaga s hrupom razrvanemu morju, da se vnovič uglasi, da ponovno postane harmoničen prostor srečanja. Srečanja delfinov, ki se zaradi zvočnega onesnaževanja ne najdeta, ter srečanja otrok in staršev v skupni ustvarjalni dogodivščini, še piše v napovedi LGL-ja.

Igrajo Maja Kunšič, Asja Kahrimanović Babnik, Sonja Kononenko, Zala Ana Štiglic in Ana Hribar. Saška Rakef podpisuje koncept in režijo, za glasbo in oblikovanje zvočnega prostora je poskrbela Bojana Šaljič Podešva, dramaturgija je Pia Brezavšček, strokovna sodelavka Katarina Kompan Erzar. Za likovno podobo lutk je poskrbela Zala Kalan, scenografija je Petra Veber, kostumografija Tončica Knez, za oblikovanje svetlobe skrbi Andrej Hajdinjak.