Režiserka Ivana Djilas je dejala, da je Slovenija primerna država za monodramo Sahib - impresije iz depresije, saj se "nam zdi, da pripadamo Evropi, zmotno pa se čutimo Balkan". Zamisel za predstavo, ki je na sporedu cankarjevega doma, se je porodila direktorici Artbiroja Barbari Lapajne Predin, ko je prebrala roman Nenada Veličkovića v pismih.
"Upor proti licemerju"
Sahib je uradnik na mednarodni misiji, ki v Sarajevo prispe, da bi "civiliziral družbo davkoplačevalcev, da podpre take misije", svoje vtise o Balkanu pa pošilja ljubimcu. Med drugim Sahib na neki točki zapiše: "Veliko let bo minilo, preden bodo dojeli, da človeku ni treba biti črn, da bi bil suženj."
Djilasova je pojasnila, da je Slovenija ravno nekje med Veliko Britanijo in Balkanom, zato se ljudje težko poistovetijo s Sahibom kot evropskim uradnikom ali Sahibom kot Bosancem. Razmah koloniziranja z denarjem, občutek, da smo Slovenci nekam priplavali, pa je po njenih besedah prav tako vprašljiv. Gre za komedijo z obilico črnega humorja, ki se loteva socialnih, političnih in seksualnih vprašanj, za "upor proti licemerju", so zapisali v CD-ju.
Veličkovićev roman je bil po besedah Lapajne Predinove na začetku zasnovan kot gledališki komad za dva igralca, a ker se za njegovo uprizoritev ni zanimal nihče, je avtor vseh 75 pisem objavil v časopisu, nato pa so, združena, izšla kot roman.
Vzporednice z Vojnovićevimi "Čefurji"
V monodrami, ki je nastala v koprodukciji Artbiroja in Cankarjevega doma, nastopa Branko Završan. Djilasova in Završan sta se strinjala, da je bilo krajšanje vsebinsko strnjenega in povednega romana težavno delo. Skrajšanje je predstavljalo "hudodelstvo nad tekstom", je menil Završan. V odrski priredbi se zgodba lušči, oblika pa je daleč od narativne, je dodal.
Vodja programa gledališča in plesa v CD-ju Alja Predan je postavila vzporednice med romanom o Sahibu in Čefurji raus! letošnjega Prešernovega nagrajenca Gorana Vojnovića. "Ne gre za isto temo ali način, a sta vendar obe knjigi kritični do okolja, v kateri nastajata, in do druge strani," je menila.
Pri časopisni hiši Dnevnik bodo dan po premieri, v četrtek, ob 17.00 v Štihovi dvorani CD pripravili okroglo mizo z Veličkovićem in Dnevnikovimi kolumnisti. O vprašanjih, ki jih Veličković izpostavlja v romanu, bodo spregovorili Vlado Miheljak, Ervin Hladnik Milharčič in Tanja Lesničar Pučko ter režiser Slobodan Maksimović.
C. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje