Gre za pesniške zbirke, ki so izšle v obdobju med lanskim junijem in letošnjim majem. V ožji izbor jih je uvrstila strokovna komisija v sestavi: literarna zgodovinarka in teoretičarka Alojzija Zupan Sosič (predsednica), lanska Veronikina nagrajenka, prevajalka, doktorica angleške in ameriške književnosti Kristina Kočan ter pisateljica, prevajalka in publicistka Pia Prezelj.
Miriam Drev je nominirana za zbirko Zdravljenje prednikov, v kateri "s prepletom narativnih, liričnih in analitičnih prvin rahločutno in slogovno izbrušeno razpira okruške iz življenja staršev, starih staršev, sorodnikov in vseh, katerih usode se razraščajo v njej sami, kajti shranjeni smo drug v drugem, pravi. (...) V ne memoarskem, temveč skorajda albumskem spoju bogatih podob preteklosti in sedanjosti se razpirajo mesta, ki v podrobnostih razkrivajo vso resnico – in bolečino – bivanja," je med drugim zapisala strokovna komisija.
Sergej Harlamov se s svojo tretjo zbirko, naslovljeno Hypomnemata ali Obnovimo osnove pisanja, na "dekonstruktivističen in precizen način loteva prevrednotenja akta pesnjenja, pri čemer konsistentno preizprašuje smisel tega dejanja in hkrati karseda objektivistično razgrajuje jezik in njegove pomene. Ne glede na to pa zvestoba določenim pesniškim sredstvom, kot sta denimo izrazit ritem in aliteracija, ostaja. Poezija, ki je prežeta z besednim poigravanjem, nas požene v svoje kolesje, ki se mestoma vrti hitro in okretno, spet drugič počasneje," piše v utemeljitvi nominacije.
Milost, pesniška zbirka Ive Jevtić, ki je izšla pri Kud AAC Zrakogled, po besedah komisije v slovensko pesništvo prinaša "veliko dragocenih novosti. (...) pesmi so grajene na poseben način, stkane iz vseh treh zvrsti, lirike, epike in esejistike. Lirske skice, ki so z oblikovnega vidika morda na prvi pogled videti enostavne, se namreč prepletajo s pripovednimi zasuki in esejiziranimi podobami tako, da se stkejo časovne ravnine, z različnimi perspektivami, med katerim spoj objektivne (celo znanstvene) z izrazito subjektivno, magično in celo mistično perspektivo, odpira to poezijo kvalitetni večpomenskosti."
Pesnica in slikarka Nevenka Miklič Perne v svoji tretji pesniški zbirki z naslovom Pogovor s stvarmi z "občuteno in filigransko natančnostjo in neprizanesljivostjo do sveta riše sličice, ki na subtilen način upodabljajo kontraste življenja. Opravka imamo s tihim, nepretencioznim in krhkim lirskim subjektom z nadvse avtonomnim glasom, ki premore dovolj moči in ostrine, da se prebije tudi do najtežje dostopnih notranjih krajin in se hkrati pogumno loteva tako vprašanj lastne identitete kot družbe," je med drugim zapisala komisija.
Pesniška zbirka Gregorja Podlogarja z naslovom Atlas je po oceni komisije "tako mnogoplastna, kot priča njen naslov, zanemariti pa ne gre niti premišljene strukture, ki poudarja izredno lucidnost, iskrivost, nemalokrat tudi zadržano igrivost pesmi, ter intenzitete, ki jo avtor kljub heterogeni formi ohranja skozi celotno zbirko. Podlogar (...) je z izčiščeno in tehnično dovršeno govorico z eno samo gesto oziroma motivnim drobcem zmožen dospeti v srčiko stvarstva, pri čemer je človek izenačen z drugimi bitji," je med drugim mogoče prebrati v utemeljitvi nominacije.
Prejemnik ali prejemnica nagrade bo znana na Veronikinem večeru poezije in glasbe v torek, 29. avgusta, ob 20. uri na Starem gradu Celje. Na ta večer bodo podelili tudi zlatnik poezije za pesniški opus in ustvarjalno žlahtnjenje slovenskega jezika Silvani Paletti ter malo Veroniko za najboljšo dijaško pesem Doroteji Drevenšek za pesem Bitje iz treh komponent. Slavnostni govornik bo predstojnik Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša pri ZRC SAZU Kozma Ahačič, so sporočili z Mestne občine Celje. Organizatorica Veronikine nagrade je od leta 2021 Hiša kulture Celje, do tedaj jo je od leta 2005 organizirala družba Fit media.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje