Pogovora pri predsedniku so se udeležili predsednik DSP-ja Dušan Merc ter člana upravnega odbora Tone Peršak in Peter Kovačič Peršin.
Dotaknili so se tudi vprašanja krepitve demokratičnih vrednot, ki so po mnenju sogovornikov pred 30 leti utemeljile in vzpostavile slovensko državo.
Kot so spomnili v predsednikovem uradu, je upravni odbor DSP-ja pred dnevi na predsednika republike in predsednika vlade Janeza Janšo naslovil izjavo, ki jo je sprejel glede po njihovi oceni skrb vzbujajoče politične, gospodarske in moralne krize slovenske družbe ter socialne krize mnogih državljanov.
V društvu so zapisali, da drži, da je pandemska kriza prizadela vso zemeljsko oblo in da se bodo posledice tega nesrečnega časa kazale še dolgo, a drži tudi, da je v takšnem težavnem času potrebno tako vodenje držav, ki krize ne poglablja, pač pa daje ljudem upanje in pogum. Ob tem so izrazili obžalovanje, da niti predsedniku niti premierju takega delovanja ne morejo pripisati.
Posredovanje predsednika republike ima omejitve
Merc je po srečanju dejal, da so na današnjem srečanju predsedniku Pahorju dejali, da od njega pričakujejo, da "bo bolj odločno in jasno zavzel stališče do dogodkov". Po besedah predsednika DSP-ja se je Pahor sicer upravičeno skliceval na ustavna pooblastila, ki jih ima in prek katerih ne bo šel. "Opozoril nas je, da bi njegovo posredovanje lahko pomenilo precedens," je dodal Merc. To v društvu po eni strani razumejo, po drugi pa kljub vsemu od predsednika pričakujejo, "da bo z nekim nagovorom državljanom povedal, da je klima v državi slaba".
Potrdil je, da so s predsednikom Pahorjem spregovorili o krepitvi demokratičnih vrednot, a dodal, da v DSP-ju trdijo, da se "spirala tišine povečuje, da ljudje ne govorijo več, kot bi morali, da pa je tudi res, da je nastala v družbi neka apatija, ki je posledica vsega skupaj". "Nismo mogli sprejeti nobenega jasnega sklepa, veljajo pa opozorila, da je vendarle treba motivirati državljane," je dodal.
Pisatelji odločni glede državne proslave: ne bodo sodelovali
V DSP-ju vztrajajo pri tem, da ne bodo sodelovali na dogodkih, načrtovani ob 30-letnici države. Merc je dejal, da so o tem spregovorili tudi s predsednikom, ki je predsednika društva vprašal, zakaj so tako hitro odstopili od tega sodelovanja. "Zato, ker sem v trenutku ugotovil, da ne sme nihče nič reči. To je problem. Niti strokovnjaki, ki morajo imeti besedo, ne smejo po ukazu predsednika vlade nič reči. Tako sem ugotovil, da tudi jaz ne smem nič reči. In to me moti. Predsedniku sem tudi povedal, da je bil 27. april sramota od proslave," je še pojasnil Merc.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje