Cecile de Brunhoff je zgodbo o malem slonu, ki je po smrti matere pobegnil v Pariz, se naučil živeti med ljudmi in se nato vrnil v gozd, da bi se poročil in postal kralj, pripovedovala svojima sinovoma Laurentu in Mathieuju. Njun oče, slikar Jean de Brunhoff, je bil nad njo navdušen in jo je spremenil v knjigo za otroke, ki je prvič izšla leta 1931.
Knjige o tem liku so bile prodane v milijonih izvodov, zlasti v ZDA, in prevedene v več kot ducat jezikov. Okrog 20 jih je napisal Laurent, sedem pa pred njim že njegov oče. "Takrat je bilo zelo malo knjig za otroke. Domišljija in poezija mojega očeta sta bili novi, prav tako njegov način risanja, ki ni bil ne stiliziran ne realističen," je 40 let pozneje povedal Laurent.
Nesojeni slikar
Laurent de Brunhoff se je rodil leta 1925 v Parizu in študiral slikarstvo – a so ga vedno privlačile očetove slike Babarja v njihovi družinski hiši. Ostal je zvest očetovim upodobitvam, naklonjen eksplozijam barv in velikemu formatu. Otroške knjige so do takrat tiskali v manjšem formatu.
"Pisec in ilustrator otroških knjig nisem postal zato, ker sem hotel ustvarjati otroške knjige; hotel sem, da bi Babar živel naprej (ali kot pravijo nekateri, da bi moj oče živel naprej)," je zapisal za katalog ene svojih razstav leta 1987. "Hotel sem ostati v njegovi deželi, v slonjem svetu, ki je obenem utopija in nežna satira človeške družbe."
Lik je postal priljubljen pri več generacijah otrok in je bil tudi tema več razstav. Danes se Babarjeve dogodivščine nadaljujejo z zgodbami o slonovem vnuku Badouju.
Laurent se je ustalil v ZDA in se poročil z ameriško pisateljico Phyllis Rose, ki je sredi tedna na Instagramu objavila, da ga je pred kratkim zadela kap in da je v domači oskrbi v Key Westu na Floridi.
O Babarju so pred leti v Slovenskem stalnem gledališču v Trstu pripravili otroško predstavo v režiji Tadeja Piška.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje