Po elaboraciji načrtov konec osemdesetih so po letu 1993 zgradili prvo fazo Poundburyja. zadnja naj bi bila dokončana leta 2025, že sedaj pa se v stavbah kažejo napake. Foto:
Po elaboraciji načrtov konec osemdesetih so po letu 1993 zgradili prvo fazo Poundburyja. zadnja naj bi bila dokončana leta 2025, že sedaj pa se v stavbah kažejo napake. Foto:
Poundbury
S sosesko Poundbury se želi princ Charles skupaj z dolgoletnim sodelavcem arhitektom Leonom Krierom zoperstaviti sodobnim, 'dehumanizirajočim' trendom v urbanističnem načrtovanju.
Poundbury
Naselje Poundbury sledi nekaterim načelom novega urbanizma, ki stremi h gradnji strnjenih soseks, v katerih je možno čim več opravkov opraviti brez avtomobila.

Vas Poundbury, ki so jo kot alternativo sodobnemu dehumaniziranemu urbanizmu po nareku britanskega prestolonaslednika in po načrtih arhitekta Leona Kriera gradili od leta 1993, menda ''razpada'', še preden so jo dogradili; projekt naj bi bil namreč končan leta 2025. Ljudje, ki so se v mestece, ki so ga zgradili ob Dorchestru, priselili, da bi uživali v idili, osvobojeni hektičnosti velemest, v idili, v kateri so vsi arhitektonski parametri prilagojeni pešcu, so ogorčeni. Kot poroča Guardian, so številne hiše zelo malomarno zgrajene, slikar in aranžer Ron Parker, ki je nenehno zaposlen z drobnimi popravili, pa je med drugim izpostavil že sedaj zarjavele žeblje ter omenil, da so pri gradnji hiš uporabili premehek in vlažen les.



V zvezi s Poundburyjem se pojavljajo tudi dvomi o etičnosti takšnega projekta. Sociologi in tudi sami prebivalci opozarjajo na zelo hladne odnose med prebivalci Dorchestra in Poundburyja. Slednji, ki so porabili celo premoženje, da so se lahko naselili v neke vrste idilično naselje, se čutijo nesprejete in getoizirane, prvi pa opozarjajo na prihod klike nouveaux riches.

Nauk novega urbanizma
Projekt Poundbury sicer v nekaterih potezah sledi novemu urbanizmu, novemu pristopu k urbanizmu, ki se je v osemdesetih pojavil v ZDA in ki v prvi vrsti zagovarja ustvarjanje sosesk, obvladljivih brez uporabe avtomobila. Spalne soseske naj bodo strnjene, obenem pa naj bodo prepredene s trgovinskimi in ključnimi storitvenimi dejavnostmi, tako da ljudem ni potrebno za vsak opravek uporabiti avtomobila. Leta 1993 je bil ustanovljen tudi mednarodni kongres za novi urbanizem, v katerega ustanovni listini med drugim piše: "Zavzemamo se za obnovo obstoječih urbanih središč in mest znotraj koherentnih metropolitanskih regij, za preobrazbo razprostranjenih predmestij v prave soseske, katerih prebivalci predstavljajo pravo skupnost, za ohranjanje naravnega okolja in arhitekturne dediščine."