Obletnico so proslavili z odprtjem razstave To ni Amerika – 15 let P.A.R.A.S.I.T.E. Muzeja sodobne umetnosti. Foto: Center in Galerija P74
Obletnico so proslavili z odprtjem razstave To ni Amerika – 15 let P.A.R.A.S.I.T.E. Muzeja sodobne umetnosti. Foto: Center in Galerija P74
Tadej Pogačar, Code:Red
Pogačarjev projekt Code:Red raziskuje modele samoorganiziranja marginalnih urbanih manjšin in neformalne, vzporedne ekonomske modele. Foto: Sparwasser HQ

V Centru in Galeriji P74 so najprej pripravili pogovor ob izidu knjige Mojce Pajnik Prostitucija in trgovanje z ljudmi, Perspektive spola, dela in migracij, uro pozneje pa so odprli še vrata razstave. Ta bo odprta do 31. januarja.

Zgodovina Muzeja sodobne umetnosti
Pravzaprav segajo začetki muzeja P.A.R.A.S.I.T.E. v leto 1990, ko je umetnik Tadej Pogačar ustanovil Muzej sodobne umetnosti. Tri leta pozneje se je muzej preimenoval v P.A.R.A.S.I.T.E. Muzej sodobne umetnosti. Galeristi sami ga opisujejo kot virtualno institucijo, ki "ne poseduje lastnih prostorov in redno zaposlenih, temveč naseljuje teritorije, lokacije in mreže in se hrani s sokovi institucij ter deluje po načelih 'novega parazitizma'."

V teh 15 letih delovanja so v muzeju P.A.R.A.S.I.T.E. organizirali, ustvarili in koordinirali številne dogodke, akcije, intervencije, performanse, razstave, projekcije in okrogle mize. Gostovali so v številnih muzejskih institucijah, zbirkah, galerijah, šolah in na univerzah, v zasebnih domovih, v javnem prostoru, na ulici ter sodelovali z umetniki, mladino, s strokovnjaki, z arhitekti, etnologi ali marginalnimi skupinami brezdomcev, seksualnih delavk in njihovimi organizacijami.

Tadej Pogačar je z muzejem sodeloval na številnih mednarodnih manifestacijah na vseh celinah, med drugim na Beneškem bienalu (2001), Tiranskem bienalu (2005), Praškem bienalu (2005), bienalu v Sao Paulu (2006) in Istanbulskem bienalu (2007).

V sodelovanju s Kralji ulice
Na ljubljanskih mestnih ulicah je sredi 90. let izvedel umetniški projekt z ljubljanskimi brezdomci Kralji ulice. Modele samoorganiziranja marginalnih urbanih manjšin pa raziskuje transdisciplinarni, kolaborativni projekt Code:Red (2000-2010). 15 let je prineslo šest tematskih številk revije Journal for Anthropology and New parasitism, dve številki tematskega časopisa Sex Worker in v letu 2007 knjigo The best is Yet to Come.

Zazrti v nove projekte
Prva dva meseca letošnjega leta bosta v P.A.R.A.S.I.T.E. potekala v znamenju projekta Monsters (Dresden), razstave Coalesce: Happenenstance v Amsterdamu, postavitve Politics of Redistribution na Dunaju. Napovedujejo pa tudi Magazin 4 v Bregenzu in projekt Parazitske arhitekture, ki ga pripravlja za 2. bienale Kanarskih otokov.