Elementi, ki manjkajo v mestni strukturi. Foto: P74
Elementi, ki manjkajo v mestni strukturi. Foto: P74
Paula Roush, SOS: OK
Paula Roush Londončanom zagotavlja hrano. Foto: Sparwasser HQ
Anja Planinšek in Tadej Pogačar: Working Unite ZO1
Odkrivanje skrite delovne sile. Foto: Sparwasser HQ

Takšna posredovanja predstavlja razstava Public Services, s katero se Center in galerija P74 predstavljala v galeriji Sparwasser HQ v Berlinu. Pet med seboj zelo različnih projektov je materializacija razmišljanja umetnikov o alternativnih modelih javnih storitev v sodobnih mestih. Izbrana avtorska dela so tako zamišljena kot neposredna, fizična intervencija v strukturi mesta ali celo kot prikaz utopičnega načrta preobrazbe mesta.

Načrtovanje idealnega mesta
Marjetica Potrč, Paula Roush, Apolonija Šušteršič, skupina Temporary Services ter tandem Tadeja Pogačarja in Anje Planinšek so se skušali vživeti v položaj subjekta, ki skuša razumeti tako interese 'uporabnikov' mesta, korporacij in 'mestnih mož' ter se tako dokopati do načrta, kako vzpostaviti razumno infrastrukturo javnih storitev. To pa še ni bilo dovolj. Umetniki so morali razmišljati še o procesih degradacije mestnih jeder, zazidovanja primestnih naravnih okolij, deindustrializacije, o fluidnem značaju meje med zasebnim in javnim, seznanjali pa so se tudi s družboslovnimi teorijami o javnih storitvah. Te naj bi namreč temeljile na načelih solidarnosti, participacije državljanov in izmenjave komunikacijskega toka med ponudniki in uporabniki storitev.

Zalaganje z življenjskimi dobrinami
Marjetica Potrč se predstavlja z avtorskim delom, ki ga je oblikovala za predstavitev na tretjem liverpoolskem bienalu. Potrčevo zanima medsebojno vplivanje med urbano krajino in naravnim okoljem, njen projekt se tako ukvarja z alternativnimi viri energije in njihovo uporabo v degradiranem naravnem okolju. Britanko Paulo Roush zanima problematika oskrbe s hrano. Njen projekt SOS: OK je tako simulacija dobrodelne pomoči v obliki hrane v primeru naravne ali kakšne druge katastrofe.

Apolonija Šušteršič delo umetnika povezuje z njegovim dejavnim sodelovanjem v sooblikovanju urbanega prostora. Šušteršičevo v Berlinu predstavlja delo Prototype for a Self-Employed Economic Unit, ki ga je zasnovala kot strukturo, ki naj bi pomagala ustvarjati nova delovna mesta.

Razkrita prikrita ekonomija
CODE.RED je projekt Anje Planinšek in Tadeja Pogačarja, njegovo poslanstvo pa je raziskovanje 'vzporednih gospodarstev', to je gospodarstev, ki delujejo vzporedno z 'uradnim' gospodarstvom. V mislih imamo seveda predvsem delovna mesta, ki jih zasedajo delavci v 'industriji seksa' in nezakoniti priseljenci. V Berlinu bo umetniški par predstavljal projekt Working Unite ZO1, nekakšen preprost transportni modul, ki se lahko spremeni tudi v bivalno enoto. V Berlinu pa se bo predstavil tudi Temporary Services, umetniški kolektiv iz Chicaga, katerega dela problematizirajo zelo različne teme iz družbenega življenja.