Skupina Kolektiva bo v Kinu Šiška predstavljala 46 videov, ki tolmačijo razmerje performansa in videa. Foto: Skupina Kolektiva
Skupina Kolektiva bo v Kinu Šiška predstavljala 46 videov, ki tolmačijo razmerje performansa in videa. Foto: Skupina Kolektiva
V videoperformansih, ki so v Šiški na ogled do 15. novembra, imajo umetniki popoln nadzor nad pogledom gledalca. Foto: Skupina Kolektiva
Članice Kolektiva se bodo sicer v sklopu spremljevalnega programa razstave v sredo, 21. oktobra, ob 17. uri v galeriji Photon pogovarjale s tremi umetniki, katerih dela bodo na ogled v Kinu Šiška. Foto: Skupina Kolektiva

Izmed del, ki so prispela na natečaj, so članice skupine Kolektiva izbrale 46 videov, ki z različnimi formalnimi in konceptualnimi pristopi predstavljajo tolmačenje performansa v povezavi z gibljivimi slikami.

Članici slovenske umetniške skupine Kolektiva Metka Zupanič in Vesna Bukovec sta v katalogu, ki spremlja mednarodno razstavo, podali zgodovino video umetnosti v povezavi s performansom ter orisali kontekst, v katerem video umetnost nastaja danes.

Kako se je razvijalo razmerje med performansom in videom?
"Umetniki body arta so se v performansih v devetdesetih letih 20. stoletja ukvarjali z lastnim telesom kot materialom. Raziskovali so možnosti razširitve telesa v hibridno entiteto, preoblikovano s pomočjo medicine in tehnologije," pravita in nadaljujeta, da je bilo takšno telo nastopajočega z vso težo v interakciji z gledalcem.

In kako je danes? "Dobro desetletje kasneje se umetniki iz ekstremnih pozicij umikajo v bolj varno raziskovanje odtujenosti posameznika v sodobnem tehnološko pogojenem svetu in se v svojih raziskovanjih ponovno vračajo k začetkom performansa pred kamero iz šestdesetih in sedemdesetih let 20. stoletja."

V performansu za video se tako izgubi napetost, teža in resnost, ki je bila značilna za performanse body artistov pred občinstvom. "V ospredje pridejo samoironija, humor in narativnost. Opna ekrana postane filter, ki ublaži ekstremnost fizične bližine in gledalčevo čutno izkušnjo omeji na avdio-vizualno percepcijo," sta še zapisali selektorici mednarodnega natečaja.

Razstava na ogled do 15. novembra
V videoperformansih, ki so v Šiški na ogled do 15. novembra, imajo umetniki popoln nadzor nad pogledom gledalca. Uporaba kadriranja, različnih dolžin in vrstnega reda sekvenc, gibljive ali statične kamere, glasbe ali naracije "v offu" in drugih elementov filmskega jezika močno vplivajo na sporočilnost in predvsem na estetiko končnega umetniškega dela.

V Photonu pogovor s tremi avtorji
Članice Kolektiva se bodo sicer v sklopu spremljevalnega programa razstave v sredo, 21. oktobra, ob 17. uri v galeriji Photon pogovarjale s tremi umetniki, katerih dela bodo na ogled v Kinu Šiška. O fenomenu razširjenosti sodobnega umetniškega videa na spletu, raziskovanja in kuratorskih projektov umetnikov ter njihove vpletenosti v prezentacijo in promocijo videodel in svojih kolegov bodo razmišljali Michal Brzezinski, Aldo Giannotti in Evelin Stermitz.