V berlinskem muzeju Pergamon so na ogled grške in rimske umetnine. Razstava Vrnitev bogov - Skriti Olimp Berlina prvič po šestih desetletjih na ogled postavlja 170 kipov, vaz in drugih predmetov. To je največja razstava, kar jih je muzej kdaj postavil, zanjo pa so uporabili izključno eksponate iz svoje zbirke."Seveda jih ne pojmujemo kot 'nemške primerke', saj so del svetovne dediščine," poudarja kurator za starine v Pergamonu Martin Maischberger.
Kraja ukradenih bogov
Večino predmetov so izkopali v Italiji, Turčiji in Grčiji, pristali pa so v zbirki pruskega kralja Friderika Velikega (18. stol.) Leta 1945, ob koncu druge svetovne vojne, so zbirko zasegli sovjetski vojaki in jo poslali v Rusijo. Podobna usoda je pravzaprav doletela številne umetnine, ki so se dolga leta nabirale v Nemčiji: Rusija je trdila, da si jih je prisvojila kot odškodnino za 27 milijonov izgubljenih sovjetskih življenj in za uničenje mest v času vojne. Državi se o vrnitvi številnih predmetov še vedno pogajata.
Spremenjena zavezništva, novi dogovori
Starine, ki jih hrani Pergamon, so Vzhodni Nemčiji vrnili 13 let po drugi svetovni vojni, kot simbol zavezništva med Sovjetsko zvezo in Nemško demokratično republiko v hladni vojni. Nato je zbirka vse do leta 2004 propadala v depoju v muzejski kleti - vse dokler ni brazilska fundacija za kulturo in izobraževanje FAAP ponudila 300 tisoč evrov za njeno restavracijo (v zameno je zahtevala njihovo večletno izposojo za razstavo v Sao Paulu).
Zbirka se je zdaj vrnila v Berlin, kjer si jo je mogoče ogledati od 27. novembra do 5. julija 2009.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje