Razstava z naslovom Leteči človek, Stanko Bloudek je bila na Portugalskem na ogled lani v okviru mednarodne muzejske izmenjave med portugalskim Muzejem letalstva (Museu do Ar) v bližini Sintre in Tehniškim muzejem Slovenije (TMS). Tako je v okviru skupnega projekta razstavo o Bloudku gostil portugalski muzej, TMS pa portugalsko razstavo Stoletnica prvega preleta južnega Atlantika.
Na Portugalskem nagrajena razstava
Za izmenjavo s portugalskim Muzejem letalstva je razstavo priredila in prevedla besedila jezikoslovka in direktorica TMS-ja Barbara Juršič. Razstava, ki je bila v omenjenem muzeju na ogled med oktobrom lani in aprilom letos, je spomladi prejela nagrado portugalskega nacionalnega muzejskega združenja Associação portuguesa de museologia (APOM) v kategoriji Mednarodni projekti, so sporočili iz TMS-ja.
Del razstave o Bloudku, ki je posvečen letalstvu in letalskemu konstruktorstvu, pa je torej pred dnevi postal del stalne razstave Muzeja komunikacij (Museu das Comunicaçoões) v Lizboni, so sporočili iz tehniškega muzeja.
"Leteči" pionirski dosežki obeh držav
Razstava v Muzeju komunikacij prikazuje pionirske dosežke obeh držav na področju letalstva, in sicer skozi pionirsko delo Bloudka, med drugim konstruktorja letala Racek (Galeb), ki je bil najboljši približek Demoiselle Santosa-Dumonta, ki je razstavljen v Muzeju letalstva, in dvokrilnega letala Libela (Kačji pastir). Predstavljeni so tudi dosežki portugalskih letalskih pionirjev Sacadure Cabrala in Gaga Coutinha, ki sta leta 1922 izvedla prvi prelet južnega Atlantika in pomembno pripomogla k tehničnim izboljšavam pri letenju.
Izjemen inženir in vsestranski inovator
Odprtja razstave v Muzeju komunikacij se je udeležila tudi direktorica TMS-ja, ki je dejala, da je bil Stanko Bloudek izjemen inženir, letalski konstruktor in vsestranski inovator. Svojo vizijo letečega človeka je uresničeval s konstruiranjem letal, smučarskih skakalnic in letalnic doma ter po svetu.
Ob tem je Barbara Juršič izrazila tudi veselje, da je razstava postala del stalne postavitve portugalskega muzeja komunikacij, saj se na ta način širi prepoznavnost slovenske tehniške dediščine, katere pomemben del je tudi Bloudek. Njegov prispevek k napredku pri letalskem konstruktorstvu in letalstvu nasploh pa nedvomno sega izven meja Slovenije, so še besede direktorice povzeli v TMS-ju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje