Razstava General Maister in borci za severno mejo osvetljuje slovensko zgodovino med začetkom prve svetovne vojne in plebiscitom na Koroškem. Poleg splošne predstavitve zgodovine tistega časa je pomemben del razstave posvečen generalu Maistru in drugim borcem - med njimi Franju Malgaju in Alfredu Lavriču, ki so se izkazali pri obrambi severne slovenske meje.
Razstavo je pripravil kustos v Vojaškem muzeju slovenske vojske Albin Mikulič, ob njegovi odsotnosti pa jo je predstavil drugi kustos vojaškega muzeja Zvezdan Markovič. Dejal je, da je "med nalogami slovenske vojske tudi ta, da pri Slovencih ohranja zgodovinski vojaški spomin", saj bi se brez tega kmalu pozabil in bi tako "zgodovino pisali drugi." Ob tem je omenil tudi pomembno dejstvo, da takratna uradna Ljubljana Maistrovemu početju ni bila naklonjena, podatek pa je diplomatsko pospremil s komentarjem, češ da so bili takrat zavzeti za obrambo ljudi.
Odprtje v znamenju rokovanja MORS-a in MOL-a
Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič pa je dejala, da se ji zdi pomembno, da so tudi v Mestni hiši v Ljubljani odprli vrata vojski. V teh časih je namreč veliko ljudi, ki ne marajo vojske kljub njeni pomembni vlogi pri ohranjanju domoljubja. Poudarila je še, da smo "vsak po svoje dediči" junakov, kot so general Maister in njemu podobni.
Razstavo je odprl ljubljanski župan Zoran Jankovič, ki je dejal, da se mu je zdelo zanimivo, da so borci za severno mejo "čakali skoraj celo stoletje, da so prišli v Mestno hišo v Ljubljano". Ob tem pa je Slovensko vojsko povabil, da se v Mestni hiši predstavi še s slavnostnim prihodom iz kakšne izmed trenutnih vojaških misij.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje