Sejem, ki ga organizira Evropska fundacija lepih umetnosti (The European fine arts foundation), letos ponuja še posebno poslastico: sliko Marije z Jezusom in mladim Janezom Krstnikom, delo italijanskega renesančnega slikarja Sandra Botticellija (1445-1510). Platno, naslikano med letoma 1493 in 1495, bo na prodaj za 11,1 milijona evrov; 50 let je bilo v lasti Johna D. Rockefellerja ml. (zato sliki včasih rečejo Rockefellerjeva Marija), nato pa del zasebne zbirke v New Yorku.
Pred seboj vidimo Janeza Krstnika, sklonjenega v molitev pred Jezusom, oblečenega v prepoznavno tuniko iz živalskih kož in s križem iz trtja ob sebi. Čeprav Biblija ne ponuja nobenih dokazov, da je Krstnik Jezusa videl še pred krstom, je bil ta motiv zelo priljubljen med renesančnimi slikarji v Firencah. Stilizirano skalovje v ozadju je tipično za Botticellija, kar bi lahko trdili tudi za nekatere druge detajle, denimo za prozorno tančico, ki pokriva Marijino glavo, ter za detajlirani zlati vzorec njenega plašča (ki se barvno sklada z Janezovo opravo).
Kot je pokazala študija, ki jo je naročilo vodstvo sejma, je trg z umetninami kljub svetovni gospodarski krizi razmeroma stabilen.
Za denar se da dobiti (skoraj) vse
Med okrog 30.000 umetninami, starinami in zlatarskimi izdelki, ki jih bo na sejmu mogoče kupiti, velja omeniti še pozno sliko Paula Gauguina. Za sliko Dve ženski iz leta 1902 bo na sejmu treba odšteti 18 milijonov evrov.
Sicer pa je razpon predmetov, ponujenih na sejmu, ki bo trajal do 21. marca, izjemno širok: na ogled bo vse od arheoloških predmetov starega Egipta ter grške in rimske antike preko slik nizozemskega baroka do pohištva, ki so ga oblikovala pomembna imena svetovne arhitekture, kot sta Frank Lloyd Wright in Le Corbusier. Prvič bo na sejmu poseben oddelek, posvečen samo delom na papirju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje