Marko Peljhan, lovec na signale, ki potujejo skozi zrak in razkrivajo parametre trenutne dejanskosti, obenem pa napovedujejo tudi že prihodnost. Foto: Moderna galerija
Marko Peljhan, lovec na signale, ki potujejo skozi zrak in razkrivajo parametre trenutne dejanskosti, obenem pa napovedujejo tudi že prihodnost. Foto: Moderna galerija
Makrolab Marka Peljhana
Makrolab letos svojo dejavnost seli na območja v bližini obeh tečajev Zemlje. Foto: Makrolab

Vendar, če bi bil značaj tega projekta strogo znanstven in tehnološki, se verjetno Maku Peljhanu z njim ne bi uspelo zavihteti v srenjo dobitnikov nagrade Prešernovega sklada. Sami lahko Makrolab, mobilno in ekološko samozadostno življenjsko, raziskovalno in komunikacijsko enoto, spoznate v Mali galeriji - tam je na ogled Ladomir Qikiqtaq, prva razstava cikla Elektromagnetne pokrajine. Pri snovanju projekcij, ki oblikujejo konceptualno pokrajino, je sodeloval tudi Sašo Podgoršek.

Dvoznačnost konceptualne pokrajine
Konceptualno pokrajino sestavljata dve prvini. Najprej gre za podajanje gibljivih podob spominov na raziskovalno potovanje v Nunavut aprila 2006, torej na eno od dveh ozemelj, na kateri se bo Makrolab letos preselil. Poleg ozemlja inuitskih prebivalcev znotraj arktičnega kroga, katerih znanje bodo pri svojem delu uporabljali tudi stanujoči v Makrolabu, se bo raziskovalna enota selila tudi na južni zemeljski pol. Drugi element tokrat predstavljene konceptualne pokrajine pa je "načrt za prihodnost", ki poudarja komunikacije in estetske taktike širših interesov projekta Ladomir. Esenca Ladomirja je sicer živa, visokofrekvenčna povezava z Latvijo in območji skrajnih severnih geografskih širin.

Makrolab in njegovo poslanstvo
Ustvarjanje, dograjevanje, izpopolnjevanje Makrolaba in delo v njem je dolgoletni projekt multimedijskega umetnika Marka Peljhana. Makrolab je projekt, ki biva na presečišču umetnosti, znanosti in komunikacijske tehnologije. Njegove tri strukturalne razsežnosti (analitična, procesualna in performatvna) so namenjene integralnemu preučevanju treh dinamičnih globalnih sistemov in področij: telekomunikacij, vremena in podnebnih sprememb ter selitev.

Peljhanova zamisel je projekt, vključen v vse pomembne procese, ki avtoritativno določajo razvoj življenja na Zemlji. Makrolab je torej neke vrste lovska opazovalnica, le da ne preži na živali, temveč na signale, ki krožijo po danes že skoraj zasičenem nebu. Signale, ki sporočajo podatke o sedanjosti in z njo definirani prihodnosti.